Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

S p e c i e l l a   u t m ä r k e l s e r

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[Svenska Dagbladets bragdmedalj] [Jerringpriset]

Svenska Idrottsgalan
      [Handikapp-/dövidrottare] [Idrottslag] [Idrottsledare] [Idrottspersonlighet] [Kvinnliga idrottare] [Nykomling][Manlige idrottare] [Prestation]

[Bra länkar]


Årtal Svenska Dagbladets bragdmedalj Jerringpriset
2016 Henrik Stenson, golf Peder Fredricson, ridsport
2015 Sarah Sjöström, simning Sarah Sjöström, simning
2014 Damstafettlaget,
längdskidor
Sarah Sjöström, simning
2013 Johan Olsson,
längdskidor
Henrik Stenson,
golf
2012 Lisa Nordén,
triathlon
Lisa Nordén,
triathlon
2011 Therese Alshammar, simning Rolf-Göran Bengtsson, ridsport
2010 Herrarnas stafettlag,
längdskidor
Therese Alshammar, simning
2009 Helena Jonsson,
skidskytte
Helena Jonsson,
skidskytte
2008 Jonas Jacobsson, sportskytte - handikappidrott Charlotte Kalla,
skidor
2007 Anja Pärson,
alpint
Zlatan Ibrahimovic,
fotboll
2006 Anja Pärson,
alpint
Susanna Kallur,
friidrott
2005 Kajsa Bergqvist,
friidrott
Tony Rickardsson, speedway
2004 Stefan Holm,
friidrott
Stefan Holm,
friidrott
2003 Carolina Klüft,
friidrott
Annika Sörenstam,
golf
2002 Susanne Ljungskog,
cykel
Carolina Klüft,
friidrott
2001 Per Elofsson,
skidor
Magdalena Forsberg, skidskytte
2000 Lars Frölander,
simning
Magdalena Forsberg, skidskytte
1999 Tony Rickardsson, speedway Ludmila Engquist,
friidrott
1998 Handbollslandslaget,
herrar
Magdalena Forsberg, skidskytte
1997 Ludmila Engquist,
friidrott
Magdalena Forsberg, skidskytte
1996 Agneta Andersson/
Susanne Gunnarsson,
kanot
Ludmila Engquist,
friidrott
1995 Annika Sörenstam,
golf
Annika Sörenstam,
golf
1994 Fotbollslandslaget,
herrar
Fotbollslandslaget,
herrar
1993 Torgny Mogren,
skidor
Torgny Mogren,
skidor
1992 Jan-Ove Waldner, bordtennis Pernilla Wiberg,
alpint
1991 Pernilla Wiberg,
alpint
Pernilla Wiberg,
alpint
1990 Stefan Edberg,
tennis
Handbollslandslaget,
herrar
1989 Bordtennislandslaget,
herrar
Jan Boklöv,
backhoppning
1988 Tomas Gustafsson, skridsko Tomas Gustafsson, skridsko
1987 Tre Kronor, ishockey och Marie-Helene Westin, skidor Marie-Helene Westin, skidor
1986 Tomas Johansson
brottning
Tomas Johansson,
brottning
1985 Patrik Sjöberg,
friidrott
Gunde Svan,
skidor
1984 Gunde Svan,
skidor
Gunde Svan,
skidor
1983 Håkan Carlqvist,
motor
Mats Wilander,
tennis
1982 Mats Wilander,
tennis
IFK Göteborg,
fotboll
1981 Annichen Kringstad, orientering Annichen Kringstad,
orientering
1980 Thomas Wassberg, skidor Ingemar Stenmark,
alpint
1979 Malmö FF,
fotboll
Ingemar Stenmark,
alpint
1978 Björn Borg, tennis
och Ingemar
Stenmark, alpint
 
1977 Frank Andersson, brottning  
1976 Anders Gärderud, friidrott och
Bernt Johansson,
cykel
 
1975 Ingemar Stenmark, alpint  
1974 Björn Borg,
tennis
 
1973 Rolf Edling,
fäktning
 
1972 Ulrika Knape,
simhopp
 
1971 Stellan Bengtsson, bordtennis  
1970 Gunnar Larsson, simning  
1969 Ove Kindvall,
fotboll
 
1968 Toini Gustafsson-Rönnlund. skidor  
1967 Erik, Gösta, Sture
och Tomas Pettersson (Fåglum), cykel
 
1966 Kurt Johansson,
skytte
 
1965 Kjell Johansson, bordtennis  
1964 Rolf Peterson,
kanot
 
1963 Jonny Nilsson,
skridsko
 
1962 Assar Rönnlund,
skidor
 
1961 Ove Fundin, motorcykel och
Sten Lundin, motorcykel
 
1960 Jane Cederqvist, simning  
1959 Agne Simonsson, fotboll  
1958 Richard Dahl,
friidrott
 
1957 Dan Waern,
friidrott
 
1956 Lars Hall,
modern femkamp
och Sixten Jernberg, skidor
 
1955 Sigge Ericsson, skridsko  
1954 Bent Nilsson,
friidrott
 
1953 Bertil Antonsson, brottning  
1952 Valter Nyström,
friidrott
 
1951 Rune Larsson,
friidrott
 
1950 Lennart Bergelin,
tennis
 
1949 Gert Fredriksson,
kanot
 
1948 William Grut,
modern femkamp
 
1947 Gösta Frändfors, brottning  
1946 Arvid Andersson, tyngdlyftning  
1945 Claes Egnell,
modern femkamp
 
1944 Nils Karlsson,
skidor
 
1943 Arne Andersson, friidrott  
1942 Gunder Hägg,
friidrott
 
1941 Alfred Dahlqvist,
skidor
 
1940 Henry Kälarne,
friidrott och
Håkan Lidman,
friidrott
 
1939 Sven Selånger,
skidor
 
1938 Björn Borg,
simning
 
1937 Torsten Ullman,
skytte
 
1936 Erik Larsson,
skidor
 
1935 Hans Drakenberg, fäktning  
1934 Harald Andersson, friidrott  
1933 Sven Säfvenberg, bandy  
1932 Ivar Johansson, brottning  
1931 Sven Rydell,
fotboll
 
1930 John Richthoff, brottning  
1929 Gillis Grafström, konståkning och
Sven Utterström.
skidor
 
1928 Per-Erik Hedlund, skidor  
1927 Sven Salén, segling
Arne Borg, simning
och Edwin Wide, friidrott
 
1926 Sten Pettersson,
friidrott
 

 

Idrottsgalan    

Årtal Manlige idrottare Kvinnliga idrottare Idrotts-personlighet
2017 Henrik Stenson, golf Sarah Sjöström, simning  
2016 Johan Olsson, längdskidor Sarah Sjöström, simning  
2015 Zlatan Ibrahimovic, fotboll Charlotte Kalla, längdskidor  
2014 Henrik Stenson, golf Abeba Aregawi, friidrott -
2013 Zlatan Ibrahimovic, fotboll Lisa Nordén, triathlon -
2012 Marcus Hellner, längdskidor Therese Alshammar,
simning
-
2011 Marcus Hellner, längdskidor Charlotte Kalla, längdskidor -
2010 Zlatan Ibrahimovic, fotboll Helena Jonsson, skidskytte -
2009 Robert Karlsson, golf Emma Johansson, cykel -
2008 Zlatan Ibrahimovic, fotboll Anja Pärson, alpint -
2007 Björn Lind, längdskidor Anna-Carin Olofsson, skidskytte -
2006 Tony Rickardsson, speedway Anja Pärson, alpint -
2005 Stefan Holm,
friidrott
Carolina Klüft,
friidrott
-
2004 Christian Olsson
friidrott
Annika Sörenstam,
golf
-
2003 Christian Olsson
friidrott
Kajsa Bergqvist,
friidrott
Carolina Klüft,
friidrott
2002 Per Elofsson,
längdskidor
Annika Sörenstam
golf
-
2001 Lars Frölander,
simning
Therese Alshammar,
simning
Mikael Ljungberg,
brottning
2000 Lars Frölander,
simning
Ludmila Engqvist,
friidrott
Ludmila Engqvist,
friidrott

Årtal Idrottslag Nykomling Prestation
2017 Damlandslaget, fotboll Jesper Svensson, bowling Jenny Rissveds, mountainbike
2016 U21-landslaget herrar, fotboll Khaddi Sagnia, friidrott U21-landslaget herrar, fotboll
2015 Damstafett-laget, längdskidor Sandra Näslund, skicross Damstafettlaget, längdskidor
2014 Tre Kronor, ishockey Irene Ekelund, friidrott Johan Olsson, längdskidor
2013 Fredrik Lööf & Max Salminen, segling Gabriel Landeskog, ishockey Lisa Nordén, triathlon
2012 Ida Ingemarsdotter & Charlotte Kalla, längdskidor Moa Hjelmer, friidrott Therese Alshammar,
simning
2011 Stafett-landslaget herrar, längdskidor Angelica Bengtsson, friidrott Björn Ferry, skidskytte
2010 Henrik Stenson & Robert Karlsson, golf Jonas Jerebko, basket Sarah Sjöström, simning
2009 Tomas Johansson & Simon Aspelin, tennis Sarah Sjöström, simning Charlotte Kalla, längdskidor
2008 Mixstafett-laget, skidskytte Jens Byggmark, alpint Carolina Klüft,
friidrott
2007 Tre Kronor Niklas Bäckström, ishockey Anette Norberg, curling
2006 Fotbolls-landslaget, herrar Emma Green, friidrott Kajsa Bergqvist,
friidrott
2005 Henrik Nilsson &
Markus Oscarsson, kanot
Joachim Johansson,
tennis
Stefan Holm,
friidrott
2004 Damlandslaget,
fotboll
Linus Thörnblad,
friidrott
Carolina Klüft,
friidrott
2003 Handbolls-landslaget,
herrar
Kim Källström,
fotboll
Carolina Klüft,
friidrott
2002 Fotbolls-landslaget,
herrar
Susanna Kallur
friidrott
Christian Olsson
friidrott
2001 Bordtennis-landslaget,
herrar
Jonas Edman,
skytte
Lars Frölander,
simning
2000 Handbolls-landslaget,
herrar
Anna-Karin Kammerling,
simning
Ludmila Engqvist,
friidrott

Årtal Idrottsledare Idrottare med funktionshinder
(Handikapp/
Dövidrottare)
Idrotts-akademins hederspris
2017 Lars Lagerbäck, fotboll   Jan-Ove Waldner, bordtennis
2016 Håkan Ericson, fotboll   Peter Forsberg, Nicklas Lidström och Mats Sundin, ishockey
2015 Rickard Grip, längdskidor   -
2014 Per Mårts, ishockey - -
2013 Pia Sundhage, fotboll - -
2012 Per Johansson, handboll - -
2011 Joakim Abrahamsson & Magnus Ingesson, längdskidor Anders Olsson, simning Ingemar Stenmark, alpint
2010 Staffan Eklund, skidskytte Anders Olsson, simning -
2009 Nanne Bergstrand, fotboll Jonas Jacobsson,
sportskytte
Arne Ljungqvist, IOK
2008 Anders Pärson, alpint Anders Olsson, simning Sven Tumba, ishockey
2007 Bengt-Åke Gustafsson, ishockey Jonas Jacobsson,
sportskytte
-
2006 Yannick Tregaro,
friidrott
Alexandra Polivanchuk,
simning
-
2005 Yannick Tregaro,
friidrott
Jonas Jacobsson,
sportskytte
Ingemar Johansson, boxning
2004 Ulf Karlsson,
friidrott
Fredrik Andersson /
Magnus Andrée, bordtennis
Sven "Plex" Pettersson
2003 Ulf Karlsson,
friidrott
Goalbolls-landslaget,
herrar
Lennart Johansson, fotboll
2002 Sven-Göran Eriksson
fotboll
Cecilia Ferm,
basket
VM-laget 1994, fotboll (tidernas lag)
2001 Hans Chrunak
simning
Jonas Jacobsson,
skytte
Tomas Ravellis straffräddning, fotbolls-VM 1994 (tidernas idrotts-ögonblick)
2000 Bengt Johansson,
handboll
Håkan Eriksson,
friidrott
Björn Borg (århundrades idrottare)

 

Bra länkar    

Idrottsgalan
Allt om Idrottsgalan, bl a pristagare

Wikipedia
Information om Svenska Dagbladets Bragdmedalj

Wikipedia
Information om Jerringpriset

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2017