Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

T V

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[Kristallen - det svenska TV-priset] [Aftonbladets TV-pris]

 Kristallen:
 [Aktualitet/Fakta] [Barnprogram] [Dokumentärprogram] [Dokusåpa] [Dramaprogram] [Hederspris] [Humorprogram]   [Programledare - kvinna][Programledare - man] [Programledare - nyheter/sport] [Reality] [Underhållningsprogram] [Årets kvinnliga skådespelare] [Årets manlige skådespelare] [Årets program]

Aftonbladets TV-pris (1983-2008):
[Årets svenska program] [Årets svenska kvinna] [Årets svenska man] [Årets svenska underhållningsprogram] [Årets svenska dramaproduktion] [Årets svenska samhällsprogram] [Årets dokusåpa] [Årets svenska barn och ungdomsprogram] [Årets svenska sportkommentator] [Årets svenska nyhetsankare] [Årets utländska program] [Årets utländska kvinna] [Årets utländska man] [Årets kvinnliga skådespelerska i ett TV-program] [Årets manlige skådespelare i ett TV-program]

[Bra länkar]


Kristallen - det svenska TV-priset

Årtal Dramaprogram (Jurypris) Humorprogram inklusive sit-com (Jurypris) Underhållnings-program
(Jurypris 2005-06)
2014 Bron (SVT) Solsidan (TV4) Så mycket bättre (TV4)
2013 Torka aldrig tårar utan handskar (SVT) Partaj (Kanal 5) Så mycket bättre (TV4)
2012 30 grader i februari (SVT) Partaj (Kanal 5) Moraeus med mera (SVT)
2011 Våra vänners liv (SVT) Solsidan (TV4) Så mycket bättre (TV4)
2010 Millenium (SVT) Solsidan (TV4) På spåret (SVT)
2009 De halvt dolda (SVT) Mia och Klara (SVT) Skavlan (SVT)
2008 Gynekologen i Askim (SVT) Mia och Klara (SVT) Stjärnorna på slottet (SVT)
2007 Tusenbröder (SVT) Hey Baberiba (TV4) Melodifestivalen 2007 (SVT)
2006 Lasermannen (SVT) 100 höjdare (Kanal 5) Let's Dance (TV4)
2005 Om Stig Petréns hemligheter (SVT) Parlamentet (TV4) Så ska det låta (SVT)

Årtal Aktualitet / Fakta (Jurypris) Dokumentärprogram (Jurypris)
2014 Breaking News med Filip & Fredrik (Kanal 5) Searching For Sugar Man (SVT)
2013 Stalkers (TV3) Stenbeck - den motsägelse-fulle kapitalisten (SVT)
2012 Betnér direkt (Kanal 5) Han tror att han är bäst (SVT)
2011 Veckans brott (SVT) Ångrarna (SVT)
2010 Världens konflikter (SVT) Drottningen och jag (SVT)
2009 Debatt (SVT) Himlen kan vänta (SVT)
2008 Efterlyst (TV3) Klass 9 A (SVT)
2007 Kulturnyheterna (SVT) I en annan del av Köping (TV4)
2006 Rapport (SVT) / Josefsson (SVT) Lasermannen - dokumentären (SVT)
2005 Uppdrag granskning  (SVT) Prostitution bakom slöjan(SVT)

Årtal Reality (Jurypris) Dokusåpa (Jurypris) Barnprogram (Jurypris)
2014 Jills veranda (SVT) Paradise Hotel (TV3) Barna Hedenhös uppfinner julen (SVT)
2013 Modellpojkar (SVT) Sveriges mästerkock (TV4) Snoffe, döden och jag (SVT)
2012 Får vi följa med? (Kanal 5) Sveriges mästerkock (TV4) Tjuvarnas jul (SVT)
2011 Rebecca & Fiona (SVT) Sveriges mästerkock (TV4) Buskul (SVT B)
2010 Svenska Hollywood-fruar (TV3) Mästarnas mästare (SVT) Wild Kids
(SVT)
2009 - - Häxan Surtant (SVT)
2008 - - Evas superkoll (SVT)
2007 - - Wild Kids
(SVT)
2006 FC Z (ZTV) - Hjärnkontoret (SVT)
2005 Expedition Robinson (TV3) Livet enligt Rosa (SVT)

Årtal Livsstilsprogram
(Jurypris)
Sportprogram
(Jurypris)
2014 I huvudet på Gunde Svan (TV4) -
2013 Historieätarna (SVT) -
2012 Svenska dialektmysterier (SVT) -
2011 Pluras kök (TV3) -
2010 Arga snickaren 
(Kanal 5)
-
2009 Antikrundan (SVT) OS i Peking
2008 Lyxfällan (TV3) -
2007 Lyxfällan (TV3) -
2006 Grattis världen (Kanal 5) Liga Europa (Kanal 5)

Årtal Hederspris
(Stiftelsepris)
Årets program (Tittarpris)
2014 Gunilla Nilars Jills veranda (SVT)
2013 Arne Weise Så mycket bättre (TV4)
2012 Ingvar Oldsberg Får vi följa med?
2011 Tom Alandh Mästarnas mästare (SVT)
2010 Stina Lundberg Dabrowski Solsidan (TV4)
2009 Robert Aschberg (TV3) På spåret (SVT)
2008 Arne Hegerfors (SVT) Let's Dance (TV4)
2007 Karin Falck (SVT) I en annan del av Köping (TV4)
2006 Magnus Härenstam (TV4) Så ska det låta (SVT)
2005 Åke Ortmark (TV8) Livräddarna(SVT)

Årtal Programledare
- man
(Tittarpris)
Programledare
- kvinna
(Tittarpris)
Programledare
- nyheter/sport
(Tittarpris)
Årets sport-tv-profil
2014 David Hellenius (TV4) Jill Johnson (SVT) André Pops (SVT)
2013 David Hellenius (TV4) Gina Dirawi (SVT) André Pops (SVT)
2012 Filip & Fredrik (Kanal 5) Gina Dirawi (SVT) André Pops (SVT)
2011 Filip & Fredrik (Kanal 5) Anne Lundberg (SVT) André Pops (SVT)
2010 David Hellenius (TV4) Anne Lundberg (SVT) André Pops (SVT)
2009 Fredrik Skavlan (SVT) Carina Berg (SVT) -
2008 Peter Settman (SVT) Anne Lundberg (SVT) -
2007 Hasse Aro (TV3) Renée Nyberg (TV3) -
2006 Peter Settman (SVT) - -
2005 Hasse Aro (TV3) Kattis Ahlström (SVT) Peter Jihde (SVT)

Årtal Årets kvinnliga skådespelerska Årets manlige skådespelare
2014 Sofia Helin "Bron" (SVT) Henrik Dorsin "Solsidan" (TV4)

 

Aftonbladets TV-pris  (1983-2008)  

Årtal Årets svenska program Årets svenska kvinna Årets svenska man
2008 På spåret Carina Berg Peter Settman
2007 På spåret Carolina Gynning Peter Settman
2006 Så ska det låta Tilde de Paula Fredrik Lindström
2005 På spåret Kattis Ahlström Peter Jihde
2004 Parlamentet Linda Isacsson Kristian Luuk
2003 Parlamentet Tina Nordström Kristian Luuk
2002 Parlamentet Suzanne Reuter Fredrik Lindström
2001 Parlamentet Tina Nordström Kristian Luuk
2000 Expedition:Robinson Suzanne Reuter Kristian Luuk
1999 Så ska det låta Agneta Sjödin Kristian Luuk
1998 Expedition:Robinson Alice Bah Kristian Luuk
1997 Så ska det låta Stina Dabrowski Peter Harryson
1996 Svensson, Svensson Suzanne Reuter Robert Gustafsson
1995 Tre Kronor Maj Fant Robert Gustafsson
1994 Svensson, Svensson Suzanne Reuter Leif "Loket" Olsson
1993 Rederiet Kristin Kaspersen Martin Timell
1992 Fångarna på fortet Cissi Elwin Leif "Loket" Olsson
1991 Dabrowski Stina Dabrowski Robert Aschberg
1990 Bullen Stina Dabrowski Robert Aschberg
1989 Mitt 40-tal Solveig Ternström Berndt Egerbladh
1988 Björnes Magasin Christina Schollin Lasse Brandeby
1987 Varuhuset Marika Lindström Gunnar Arvidsson
1986 Macken Catrin Jacobs Gunnar Arvidsson
1985 Nöjesmassakern Lill Lindfors Tomas von Brömssen
1984 Gäster med gester Ewonne Winblad Jan Guillou
1983 Nöjesmaskinen Stina Lundberg Sven Melander

Årtal Årets svenska
underhållningsprogram
/
Årets svenska humorprogram
(2005-)
Årets svenska
dramaproduktion
/
Årets livsstilsprogram

(2005-)
2008 Mia & Klara Antikrundan
2007 Parlamentet Roomservice
2006 Hey Baberiba Roomservice
2005 Parlamentet Roomservice
2004 Parlamentet c/o Segemyhr
2003 Parlamentet Tusenbröder II
2002 Parlamentet Cleo
2001 Sen kväll med Luuk Rederiet
2000 Sen kväll med Luuk Skärgårdsdoktorn
1999 Så ska det låta Anna Holt
1998 Expedition: Robinson Aspiranterna

Årtal Årets svenska
samhällsprogram
Årets dokusåpa
2008 Uppdrag: Granskning I en annan del av Köping
2007 Uppdrag: Granskning Idol 2007
2006 Uppdrag: Granskning Bonde söker fru
2005 Insider FCZ
2004 Insider Big Brother
2003 Uppdrag: Granskning Expedition Robinson
2002 Uppdrag: Granskning -
2001 Kalla fakta -
2000 Kalla Fakta -
1999 Kalla Fakta -
1998 Kalla fakta -

Årtal Årets svenska barn
och ungdoms-program
Årets svenska
sport-kommentator
Årets svenska
nyhetsankare
2008 Hjärnkontoret André Pops Bengt Magnusson
2007 Bolibompa André Pops Bengt Magnusson
2006 Bolibompa Peter Jihde Bengt Magnusson
2005 Hjärnkontoret Peter Jihde Bengt Magnusson
2004 REA Peter Jihde Bengt Magnusson
2003 REA Peter Jihde Bengt Magnusson
2002 REA Peter Jihde Katarina Sandström
2001 Hjärnkontoret Arne Hegerfors Bengt Magnusson
2000 Hjärnkontoret Glenn Strömberg Bengt Magnusson
1999 Hjärnkontoret Arne Hegerfors Claes Elfsberg
1998 Hjärnkontoret Arne Hegerfors Claes Elfsberg

Årtal Årets utländska
program
Årets utländska
kvinna
Årets utländska
man
2008 Morden i Midsomer - -
2007 House - -
2006 Prison Break - -
2005 CSI - -
2004 Vänner Jennifer Aniston Matt LeBlanc
2003 Vänner Jennifer Aniston Dr Phil
2002 Vänner Jennifer Aniston Kiefer Sutherland
2001 Vänner Jennifer Aniston David Letterman
2000 Vänner Jennifer Aniston Michael J Fox
1999 Vänner Calista Flockhart Jerry Seinfeld
1998 Ally Mc Beal Calista Flockhart Jerry Seinfeld
1997 Arkiv X Gillian Anderson Rowan Atkinson
1996 Arkiv X Gillian Anderson Dave Duchovny
1995 Arkiv X Ricki Lake Rowan Atkinson
1994 Doktor Quinn Jane Seymour John Thaw
1993 Våra värsta år Oprah Winfrey Rowan Atkinson
1992 Rättvisans män Louise Lombard Joe Penny
1991 Twin Peaks Whoopi Goldberg Kyle Maclachlan
1990 En röst i natten Roseanne Barr John Cleese
1989 Falcon Crest Jane Wyman Bill Cosby
1988 Matador Megan Fellows Bill Cosby
1987 Nord och Syd Cybil Shepard Patrick Swayze
1986 Cosby Meryl Streep Bill Cosby
1985 Cosby Jenny Seagrove Bill Cosby
1984 Törnfåglarna Sigrid Thornton Richard Chamberlain
1983 Hemliga armén Jane Wyman Larry Hagman

Årtal Årets kvinnliga skådespelerska i ett TV-program Årets manliga skådespelare i ett TV-program
2008 Suzanne Reuter Mikael Persbrandt
2007 Johanna Sällström Johan Glans
2006 Tuva Novotny Kjell Bergqvist
2005 Ulla Skoog Mikael Persbrandt

 

Bra länkar    

Aftonbladet
Det är mycket svårt att hitta information om Aftonbladets TV-pris, men leta här...

Wikipedia
...eller här

Kristallen
Den officiella sajten om Det svenska TV-priset

Wikipedia
Information om Kristallen

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2016