Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

S k i d s p o r t

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

Alpint
[Världscupen - herrar] [Världscupen - damer]

Längdskidor
[Världscupen] [Tour de Ski] 
[Ski Classics] [Vasaloppet] [Årefjällsloppet] [Nordenskiöldsloppet]

Skidskytte
[Världscupen]

[Bra länkar]


Vasaloppet      

Årtal Herrar Damer
2017 John Kristian Dahl, Norge [2] Brita Johansson Norgren,
Sollefteå
2016 John Kristian Dahl, Norge [2] Katerina Smutna, Österrike
2015 Petter Eliassen,
Norge
Justyna Kowalczyk,
Polen
2014 John Kristian Dahl, Norge Laila Kveli,
Norge  [2]
2013 Jörgen Aukland,
Norge [2]
Laila Kveli,
Norge
2012 Jörgen Brink,
Hudiksvalls IF [3]
Vibeke Skofterud,
Norge
2011 Jörgen Brink,
Hudiksvalls IF [2]
Jenny Hansson,
Östersunds SK
2010 Jörgen Brink,
Hudiksvalls IF
Susanne Nyström,
IFK Mora SK
2009 Daniel Tynell,
Grycksbo IF [3]
Sandra Hansson, Uddevalla IS [2]
2008 Jörgen Aukland,
Norge
Sandra Hansson, Uddevalla IS
2007 Oskar Svärd,
Ulricehamns IF [3]
Elin Ek,
IFK Mora SK
2006 Daniel Tynell,
Grycksbo IF [2]
Christina Paluselli,
Italien
2005 Oskar Svärd,
Ulricehamns IF [2]
Sofia Lind,
Åsarna SK [4]
2004 Anders Aukland,
Norge
Sofia Lind,
Åsarna SK [3]
2003 Oskar Svärd,
Sollefteå SK
Ulrica Persson,
SK Bore [2]
2002 Daniel Tynell,
Falun/Borlänge SK
Svetlana Nageikina,
Ryssland [2]
2001 Henrik Eriksson,
IFK Mora SK
Ulrica Persson,
SK Bore
2000 Raul Olle,
Estland
Svetlana Nageikina,
Ryssland
1999 Staffan Larsson,
IFK Mora SK
Sofia Lind,
Åsarna SK [2]
1998 Peter Göransson,
Åsarna IK
Kerrin Petty,
IFK Mora SK
1997 Michail Botvinov,
Österrike
Sofia Lind,
Roslags-Länna IF
1996 Håkan Westin, Graningealliansen [2]  
1995 Sven-Erik Danielsson,
Dala Järna IK
 
1994 Jan Ottosson,
Åsarna IK [4]
 
1993 Håkan Westin,
Graningealliansen
 
1992 Jan Ottosson,
Åsarna IK [3]
 
1991 Jan Ottosson,
Åsarna IK [2]
 
1990 -  
1989 Jan Ottosson,
Åsarna IK
 
1988 Anders Blomqvist,
IFK Lidingö
Örjan Blomqvist,
IFK Lidingö
 
1987 Anders Larsson,
Bondsjöhöjden
 
1986 Bengt Hassis,
Orsa IF [2]
 
1985 Bengt Hassis,
Orsa IF
 
1984 Hans Persson,
Åsarna IK
 
1983 Konrad Hallenbarter,
Schweiz
 
1982 Lars Frykberg,
IFK Mora
 
1981 Sven-Åke Lundbäck,
IFK Råneå
 
1980 Walter Mayer,
Österrike
 
1979 Ola Hassis,
Orsa IF
 
1978 Jean-Paul Pierrat,
Frankrike
 
1977 Ivan Garanin,
Sovjet
 
1976 Matti Kousku,
Högbo GIF [2]
 
1975 Gert-Dietmar Klause,
Östtyskland
 
1974 Matti Kousku,
Högbo GIF
 
1973 Pauli Siitonen,
Finland
 
1972 Lars-Arne Bölling,
IFK Mora [2]
 
1971 Ole Ellefsäter,
Norge
 
1970 Lars-Arne Bölling,
IFK Mora
 
1969 Janne Stefansson,
Sälens IF [7]
 
1968 Janne Stefansson,
Sälens IF [6]
 
1967 Assar Rönnlund,
IFK Umeå
 
1966 Janne Stefansson,
Sälens IF [5]
 
1965 Janne Stefansson,
Sälens IF [4]
 
1964 Janne Stefansson,
Sälens IF [3]
 
1963 Janne Stefansson,
Sälens IF [2]
 
1962 Janne Stefansson,
Sälens IF
 
1961 David Johansson,
Delsbo IF
 
1960 Sixten Jernberg,
Lima IF [2]
 
1959 Sune Larsson,
Oxbergs IF
 
1958 Gunnar Larsson,
Oxbergs IF [2]
 
1957 Gunnar Larsson,
Oxbergs IF
 
1956 Sigvard Jonsson,
Rossöns IK
 
1955 Sixten Jernberg,
Lima IF
 
1954 Pekka Kuvaja,
Finland
 
1953 Nils Karlsson,
IFK Mora [9]
 
1952 Sigfrid Mattsson,
Skarpnäcks IF
 
1951 Nils Karlsson,
IFK Mora [8]
 
1950 Nils Karlsson,
IFK Mora [7]
 
1949 Nils Karlsson,
IFK Mora [6]
 
1948 Nils Karlsson,
IFK Mora [5]
 
1947 Nils Karlsson,
IFK Mora [4]
 
1946 Nils Karlsson,
IFK Mora [3]
 
1945 Nils Karlsson,
IFK Mora [2]
 
1944 Gösta Andersson,
IFK Umeå
 
1943 Nils Karlsson,
IFK Mora
 
1942 Olle Wiklund,
IFK Bergvik
 
1941 Mauritz Brännström,
IFK Norsjö
 
1940 Artur Häggblad,
IFK Umeå [4]
 
1939 Alfred Lif,
Orsa IF
 
1938 Elias Nilsson,
Östersunds SK
 
1937 Artur Häggblad,
IFK Umeå [3]
 
1936 Sven Hansson,
Lima IF
 
1935 Artur Häggblad,
IFK Umeå [2]
 
1934 -  
1933 Artur Häggblad,
IFK Umeå
 
1932 -  
1931 Anders Ström,
IFK Mora
 
1930 Verner Lundström,
Arvidsjaurs IF
 
1929 Johan Abram Persson,
Arjeplogs SK
 
1928 Per-Erik Hedlund,
Särna SK [2]
 
1927 Konrad Pettersson,
Luleå SK
 
1926 Per-Erik Hedlund,
Malungs IF
 
1925 Sven Utterström,
Bodens BK
 
1924 John Lindgren,
IFK Umeå
 
1923 Oskar Lindberg,
IFK Norsjö
 
1922 Ernst Alm,
IFK Norsjö
 

Ski Classics

Årtal Herrar Damer
2016 Petter Eliassen,
Nor [2]
Britta Johansson Norgren, Sve
2015 Petter Eliassen,
Nor
Katerina Smutna,
Öst
2014 Johan Kjölstad,
Nor
Seraina Boner,
Sch [3]
2013 Anders Aukland,
Nor [2]
Seraina Boner,
Sch [2]
2012 Anders Aukland,
Nor
Jenny Hansson,
Sve
2011 Stanislav Rezak,
Tje
Seraina Boner,
Sch

 

Årefjällsloppet      

Årtal Herrar Damer
2017 Anders Aukland,
Norge
Brita Johansson Norgren,
Sollefteå
2016 Johan Kjölstad,
Norge
Justyna Kowalczyk,
Polen
2015 Petter Eliassen,
Norge
Seraina Boner,
Schweiz [2]
2014 Daniel Richardsson, Sverige Charlotte Kalla,
Sverige
2013 Anders Aukland och Jörgen Aukland,
Norge
Seraina Boner,
Schweiz

 

Nordenskiöldsloppet

Årtal Herrar Damer
2016 John Kristian Dahl, Norge Lina Korsgren,
Sverige


Tour de Ski

Årtal Herrar Damer
2017 Sergej Ustiugov, Rys Heidi Weng, Nor
2016 Martin Johnsrud Sundby, Nor [2] Therese Johaug,
Nor [2]
2015 Petter Northug, Nor (Sundby diskad i efterhand) Marit Björgen,
Nor
2014 Martin Johnsrud Sundby, Nor Therese Johaug,
Nor
2013 Alexander Legkov,
Rys
Justyna Kowalczyk,
Pol [4]
2012 Dario Cologna,
Sch [3]
Justyna Kowalczyk,
Pol [3]
2011 Dario Cologna,
Sch [2]
Justyna Kowalczyk,
Pol [2]
2010 Lukas Bauer,
Tje [2]
Justyna Kowalczyk,
Pol
2009 Dario Cologna,
Sch
Virpi Kuitunen,
Fin [2]
2008 Lukas Bauer,
Tje
Charlotte Kalla,
Sve
2007 Tobias Angerer,
Tys
Virpi Kuitunen,
Fin


Världscupen i längdskidor    
Officiell sen 1981-82

Årtal Herrar Damer
2016 Dario Cologna,
Sch [4]
(Sundby diskad i efterhand)
Therese Johaug,
Nor [2]
2015 Martin Johnsrud Sundby, Nor [2] Marit Björgen,
Nor [4]
2014 Martin Johnsrud Sundby, Nor Therese Johaug,
Nor
2013 Petter Northug,
Nor [2]
Justyna Kowalczyk,
Pol [4]
2012 Dario Cologna,
Sch [3]
Marit Björgen,
Nor [3]
2011 Dario Cologna,
Sch [2]
Justyna Kowalczyk,
Pol [3]
2010 Petter Northug,
Nor
Justyna Kowalczyk,
Pol [2]
2009 Dario Cologna,
Sch
Justyna Kowalczyk,
Pol
2008 Lukas Bauer,
Tje
Virpi Kuitunen,
Fin [2]
2007 Tobias Angerer,
Tys
Virpi Kuitunen,
Fin
2006 Tobias Angerer,
Tys
Marit Björgen,
Nor [2]
2005 Axel Teichmann,
Tys
Marit Björgen,
Nor
2004 René Sommerfeldt,
Tys
Gabriella Paruzzi,
Ita
2003 Mathias Fredriksson,
Sve
Bente Skari,
Nor [4]
2002 Per Elofsson,
Sve [2]
Bente Skari,
Nor [3]
2001 Per Elofsson,
Sve
Julia Tjepalova,
Rys
2000 Johann Mühlegg,
Spa
Bente Skari,
Nor [2]
1999 Björn Dählie,
Nor [5]
Bente Skari,
Nor
1998 Thomas Alsgaard,
Nor
Larissa Lazutina,
Rys [2]
1997 Björn Dählie,
Nor [4]
Jelena Välbe,
Rys [5]
1996 Björn Dählie,
Nor [3]
Manuela DiCenta,
Ita [2]
1995 Björn Dählie,
Nor [2]
Jelena Välbe,
Rys [4]
1994 Vladimir Smirnov,
Kaz [2]
Manuela DiCenta,
Ita
1993 Björn Dählie,
Nor
Ljubov Jegorova,
Rys
1992 Björn Dählie,
Nor
Jelena Välbe,
Rys [3]
1991 Vladimir Smirnov,
Kaz
Jelena Välbe,
Rys [2]
1990 Vegard Ulvang,
Nor
Larissa Lazutina,
OSS
1989 Gunde Svan,
Sve [5]
Jelena Välbe,
Sov
1988 Gunde Svan,
Sve [4]
Marjo Matikainen,
Fin [3]
1987 Torgny Mogren,
Sve
Marjo Matikainen,
Fin [2]
1986 Gunde Svan,
Sve [3]
Marjo Matikainen,
Fin
1985 Gunde Svan,
Sve [2]
Anette Böe,
Nor
1984 Gunde Svan,
Sve
Marja-Liisa Hämäläinen,
Fin [2]
1983 Alexander Savjalov,
Sov
Marja-Liisa Hämäläinen,
Fin
1982 Bill Koch,
USA
Berit Aunli,
Nor
1981 - Raisa Smetanina,
Sov
1980 Juha Mieto,
Fin [2]
-
1979 Oddvar Brå,
Nor [2]
Galina Kulakova,
Sov
1978 Sven-Åke Lundbäck,
Sve
 
1977 Thomas Wassberg
Sve
 
1976 Juha Mieto,
Fin
 
1975 Oddvar Brå,
Nor
 
1974 Ivar Formo,
Nor
 


Världscupen i utförsåkning - herrar 

Årtal Totalt Slalom Storslalom Super G Störtlopp
2016 Marcel Hirscher, Öst [5] Henrik Kristof-fersen, Nor Marcel Hirscher, Öst [3] Aleksander Aamodt Kilde, Nor Peter Fill, Ita
2015 Marcel Hirscher, Öst [4] Marcel Hirscher, Öst [3] Marcel Hirscher, Öst [2] Kjetil Jansrud, Nor Kjetil Jansrud, Nor
2014 Marcel Hirscher, Öst [3] Marcel Hirscher, Öst [2] Ted Ligety, USA [5] Aksel Lund Svindal, Nor [5] Aksel Lund Svindal, Nor [2]
2013 Marcel Hirscher, Öst [2] Marcel Hirscher, Öst Ted Ligety, USA [4] Aksel Lund Svindal, Nor [4] Aksel Lund Svindal, Nor
2012 Marcel Hirscher, Öst André Myhrer, Sve Marcel Hirscher, Öst Aksel Lund Svindal, Nor [3] Klaus Kröll, Öst
2011 Ivica Kostelic, Kro Ivica Kostelic, Kro [2] Ted Ligety, USA [3] Didier Cuche,
Sch
Didier Cuche,
Sch [4]
2010 Carlo Janka,
Sch
Reinfried Herbst, Öst Ted Ligety, USA [2] Erik Guay, Can Didier Cuche, Sch [3]
2009 Aksel Lund Svindal, Nor [2] Jean Baptiste Grange, Fra Didier Cuche,
Sch
Aksel Lund Svindal, Nor [2] Michael Walchhofer, Öst [3]
2008 Bode
Miller,
USA [2]
Manfred Mölgg, Ita Ted Ligety, USA Hannes Reichelt, Öst Didier Cuche,
Sch [2]
2007 Aksel Lund Svindal, Nor Benjamin Reich,
Öst [3]
Aksel Lund Svindal, Nor Bode
Miller,
USA [2]
Didier Cuche,
Sch
2006 Benjamin Reich,
Öst
Giorgio Rocca,
Ita
Benjamin Reich,
Öst [2]
Aksel Lund Svindal, Nor Michael Walchhofer, Öst [2]
2005 Bode
Miller,
USA
Benjamin Reich,
Öst [2]
Benjamin Reich,
Öst
Bode
Miller,
USA
Michael Walchhofer, Öst
2004 Herrmann Meier,
Öst [4]
Rainer Schön-felder,
Öst
Bode
Miller,
USA
Herrmann Meier,
Öst [5]
Stephan Eberharter, Öst [3]
2003 Stephan Eberharter, Öst [2] Kalle Pallander, Fin Michael von Grüningen, Sch [4] Stephan Eberharter, Öst [2] Stephan Eberharter, Öst [2]
2002 Stephan Eberharter, Öst Ivica Kostelic, Kro Frederic Covili,
Fra
Stephan Eberharter, Öst Stephan Eberharter, Öst
2001 Herrmann Meier,
Öst [3]
Benjamin Reich,
Öst
Herrmann Meier,
Öst [3]
Herrmann Meier,
Öst [4]
Herrmann Meier,
Öst [2]
2000 Herrmann Meier,
Öst [2]
Kjetil
André Aamodt,
Nor
Herrmann Meier,
Öst [2]
Herrmann Meier,
Öst [3]
Herrmann Meier,
Öst
1999 Lasse
Kjus,
Nor [2]
Thomas Stangas-singer,
Öst
Michael von Grüningen, Sch [3] Herrmann Meier,
Öst [2]
Lasse
Kjus,
Nor
1998 Herrmann Meier,
Öst
Thomas Sykora, Öst [2] Herrmann Meier,
Öst
Herrmann Meier,
Öst
Andreas Schifferer, Öst
1997 Luc
Alphand,
Fra
Thomas Sykora, Öst Michael von Grüningen, Sch [2] Luc
Alphand,
Fra
Luc
Alphand,
Fra [3]
1996 Lasse
Kjus,
Nor
Sebastien Amiez,
Fra
Michael von Grüningen, Sch Atle Skårdal, Nor Luc
Alphand,
Fra [2]
1995 Alberto Tomba,
Ita
Alberto Tomba,
Ita [4]
Alberto Tomba,
Ita [4]
Peter
Rung-galdier,
Ita
Luc
Alphand,
Fra
1994 Kjetil
André Aamodt,
Nor
Alberto Tomba,
Ita [3]
Christian Mayer,
Öst
Jan Einar Thorsen, Nor Marc Girardelli,
Lux [2]
1993 Marc Girardelli,
Lux [5]
Thomas Fogdö, Sve Kjetil
André Aamodt,
Nor
Kjetil
André Aamodt,
Nor
Franz Heinzer, Öst [2]
1992 Paul
Accola,
Sch
Alberto Tomba,
Ita [2]
Alberto Tomba,
Ita [3]
Paul
Accola,
Sch
Franz Heinzer, Öst [2]
1991 Marc Girardelli,
Lux [4]
Marc Girardelli,
Lux [3]
Alberto Tomba,
Ita [2]
Franz Heinzer, Öst Franz Heinzer, Öst
1990 Pirmin Zurbriggen,
Sch [4]
Armin Bittner,
V-tys [2]
Ole
Christian Furuseth, Nor [2]
/
Günther Mader,
Öst
Pirmin Zurbriggen,
Sch [4]
Helmut Höfleh-ner,
Öst [2]
1989 Marc Girardelli,
Lux [3]
Armin Bittner,
V-tys
Pirmin Zurbriggen,
Sch [3]
/
Ole
Christian Furuseth, Nor
Pirmin Zurbriggen,
Sch [3]
Marc Girardelli,
Lux
1988 Pirmin Zurbriggen,
Sch [3]
Alberto Tomba,
Ita
Alberto Tomba,
Ita
Pirmin Zurbriggen,
Sch [2]
Pirmin Zurbriggen,
Sch [2]
1987 Pirmin Zurbriggen,
Sch [2]
Bojan Krizaj,
Jug
Pirmin Zurbriggen,
Sch [2]
/
Joel
Gaspoz,
Sch
Pirmin Zurbriggen,
Sch
Pirmin Zurbriggen,
Sch
1986 Marc Girardelli,
Lux [2]
Rok Petrovic, Jug Joel
Gaspoz,
Sch
Markus Wasmeier, V-tys Peter Wirns-berger, Öst
1985 Marc Girardelli,
Lux
Marc Girardelli,
Lux [2]
Marc Girardelli,
Lux
- Helmut Höfleh-ner,
Öst
1984 Pirmin Zurbriggen,
Sch
Marc Girardelli,
Lux
Ingemar Stenmark, Sve [8]
/
Pirmin Zurbriggen,
Sch
- Urs Räber, Sch
1983 Phil
Mahre, USA [3]
Ingemar Stenmark, Sve [8]
/
Stig Strand, Sve
Phil
Mahre, USA [2]
- Franz Klammer, Öst [5]
1982 Phil
Mahre, USA [2]
Phil Mahre, USA Phil Mahre, USA - Peter Müller, Sch [2]
/
Steve Pod-borski, Can
1981 Phil
Mahre, USA
Ingemar Stenmark, Sve [7] Ingemar Stenmark, Sve [7] - Harti Weirather,
Öst
1980 Andreas Wenzel,
Lie
Ingemar Stenmark, Sve [6] Ingemar Stenmark, Sve [6] - Peter Müller, Sch [2]
1979 Peter Lüscher,
Sch
Ingemar Stenmark, Sve [5] Ingemar Stenmark, Sve [5] - Peter Müller, Sch
1978 Ingemar Stenmark, Sve [3] Ingemar Stenmark, Sve [4] Ingemar Stenmark, Sve [4] - Franz Klammer, Öst [4]
1977 Ingemar Stenmark, Sve [2] Ingemar Stenmark, Sve [3] Ingemar Stenmark, Sve [3]
/
Heini Hemmi,
Sch
- Franz Klammer, Öst [3]
1976 Ingemar Stenmark, Sve Ingemar Stenmark, Sve [2] Ingemar Stenmark, Sve [2] - Franz Klammer, Öst [2]
1975 Gustavo Thöni,
Ita [4]
Ingemar Stenmark, Sve Ingemar Stenmark,
Sve
- Franz Klammer, Öst
1974 Piero
Gros,
Ita
Gustavo Thöni,
Ita [2]
Piero
Gros,
Ita
- Rolland Collombin,
Sch [2]
1973 Gustavo Thöni,
Ita [3]
Gustavo Thöni,
Ita
Hans Hinterseer,
Öst
- Rolland Collombin,
Sch
1972 Gustavo Thöni,
Ita [2]
Jean
Noel Augert, Fra [3]
Gustavo Thöni,
Ita [2]
- Bernhard Russi, Sch [2]
1971 Gustavo Thöni,
Ita
Jean
Noel Augert, Fra [2]
Patrick Russel, Fra
/
Gustavo Thöni,
Ita [2]
- Bernhard Russi, Sch
1970 Karl
Schranz,
Öst [2]
Alain Penz,
Fra [2]
/
Patrick Russel, Fra [2]
Gustavo Thöni,
Ita
- Karl
Schranz, Öst [2]
1969 Karl
Schranz,
Öst
Alfred Matt,
Öst
/
Jean
Noel Augert, Fra
/
Alain Penz,
Fra
/
Patrick Russel, Fra
Karl
Schranz, Öst
- Carl Cordin, Öst
/
Karl
Schranz, Öst
1968 Jean
Claude
Killy,
Fra [2]
Dumeng Giovanoli, Sch Jean
Claude Killy,
Fra [2]
- Gerhard Nenning, Öst
1967 Jean
Claude
Killy,
Fra
Jean
Claude Killy,
Fra
Jean
Claude Killy,
Fra
- Jean
Claude Killy,
Fra


Världscupen i utförsåkning - damer

Årtal Totalt Slalom Storslalom Super G Störtlopp
2016 Lara Gut, Sch Frida Hans-dotter, Sve Eva-Maria Brem, Öst Lara Gut, Sch [2] Lindsey Vonn,
USA [7]
2015 Anna Fenninger, Öst [2] Mikaela Shiffrin, USA [2] Anna Fenninger, Öst [2] Lindsey Vonn,
USA [5]
Lindsey Vonn,
USA [6]
2014 Anna Fenninger, Öst Mikaela Shiffrin, USA Anna Fenninger, Öst Lara Gut, Sch Maria Höfl- Riesch,
Tys
2013 Tina Maze, Slo Marlies Schild.
Öst [4]
Tina Maze, Slo Tina Maze, Slo Lindsey Vonn,
USA [6]
2012 Lindsey Vonn,
USA [4]
Marlies Schild.
Öst [3]
Viktoria Rebensburg, Tys Lindsey Vonn,
USA [4]
Lindsey Vonn,
USA [5]
2011 Maria Riesch,
Tys
Marlies Schild.
Öst [3]
Viktoria Rebensburg, Tys Lindsey Vonn-Kildow, USA [3] Lindsey Vonn-Kildow, USA [4]
2010 Lindsey Vonn-Kildow, USA [3] Maria Riesch,
Tys [2]
Kathrin Hölzl, Tys Lindsey Vonn-Kildow, USA [2] Lindsey Vonn-Kildow, USA [3]
2009 Lindsey Vonn-Kildow, USA [2] Maria Riesch,
Tys
Tanja Poutiainen,
Fin [2]
Lindsey Vonn-Kildow, USA Lindsey Vonn-Kildow, USA [2]
2008 Lindsey Vonn-Kildow, USA Marlies Schild.
Öst [2]
Denise Karbon,
Ita
Maria Riesch,
Tys
Lindsey Vonn-Kildow, USA
2007 Nicole Hosp,
Öst
Marlies Schild.
Öst
Nicole
Hosp,
Öst
Renate Götschl, Öst [3] Renate Götschl,
Öst [5]
2006 Janica Kostelic, Kro [3] Janica Kostelic,
Kro [3]
Anja
Pärson,
Sve [3]
Michaela Dorfmeister, Öst [2] Michaela Dorfmeister, Öst [2]
2005 Anja Pärson,
Sve [2]
Tanja Poutiainen, Fin Tanja Poutiainen,
Fin
Michaela Dorfmeister, Öst Renate Götschl,
Öst [4]
2004 Anja Pärson,
Sve
Anja Pärson,
Sve
Anja
Pärson,
Sve [2]
Renate Götschl, Öst [2] Renate Götschl,
Öst [3]
2003 Janica Kostelic, Kro [2] Janica Kostelic,
Kro [2]
Anja
Pärson,
Sve
Carole Montillet, Fra Michaela Dorfmeister, Öst
2002 Michaela Dorfmeister, Öst Laure Pequegnot, Fra Sonja Nef. Sch [2] Hilde Gerg, Tys [2] Isolde Kostner,
Ita [2]
2001 Janica Kostelic, Kro Janica Kostelic,
Kro
Sonja Nef. Sch Régine Cavagnoud, Fra Isolde Kostner,
Ita
2000 Renate Götschl, Öst Spela Pretnar,
Svn
Michaela Dorfmeister, Öst Renate Götschl, Öst Regina Häusl,
Tys
1999 Alexandra Meissnitzer, Öst Sabine Egger,
Öst
Alexandra Meissnitzer, Öst Alexandra Meissnitzer, Öst Renate Götschl,
Öst [2]
1998 Katja Seizinger, Tys [2] Ylva
Nowén,
Sve
Martina
Ertl,
Tys [2]
Katja Seizinger, Tys [5] Katja Seizinger, Tys [4]
1997 Pernilla Wiberg, Sve Pernilla Wiberg,
Sve
Deborah Compag-noni, Ita Hilde Gerg, Tys Renate Götschl,
Öst
1996 Katja Seizinger, Tys Elfi Eder, Öst Martina
Ertl,
Tys
Katja Seizinger, Tys [4] Picabo Street,
USA [2]
1995 Vreni Schneider, Sch [3] Vreni Schneider, Sch [6] Vreni Schneider, Sch [5] Katja Seizinger, Tys [3] Picabo Street,
USA
1994 Vreni Schneider, Sch [2] Vreni Schneider, Sch [5] Anita Wachter, Öst [2] Katja Seizinger, Tys [2] Katja Seizinger, Tys [3]
1993 Anita Wachter, Öst Vreni Schneider, Sch [4] Carole
Merle,
Fra [2]
Katja Seizinger, Tys Katja Seizinger, Tys [2]
1992 Petra Kronberger, Öst [3] Vreni Schneider, Sch [3] Carole
Merle,
Fra
Carole
Merle,
Fra [4]
Katja Seizinger, Tys
1991 Petra Kronberger, Öst [2] Petra Kronberger, Öst Vreni Schneider, Sch [4] Carole
Merle,
Fra [3]
Chantal Bournissen, Sch
1990 Petra Kronberger, Öst Vreni Schneider, Sch [2] Anita Wachter,
Öst
Carole
Merle,
Fra [2]
Katharina Gutensohn, Vty
1989 Vreni Schneider, Sch Vreni Schneider, Sch Vreni Schneider, Sch [3] Carole
Merle,
Fra
Michela Figini,
Sch [4]
1988 Michela Figini,
Sch [2]
Roswitha Steiner,
Öst [2]
Mateja
Svet, Jug
Michela Figini,
Sch
Michela Figini,
Sch [3]
1987 Maria Walliser, Sch [2] Corinne Schmid-hauser,
Sch
Vreni Schneider, Sch [2] och Maria Walliser,
Sch
Maria Walliser,
Sch
Michela Figini,
Sch [2]
1986 Maria Walliser, Sch Erika Hess, Sch [5] och Roswitha Steiner,
Öst
Vreni Schneider, Sch Marina Kiehl, Vty Maria Walliser, Sch [2]
1985 Michela Figini,
Sch
Erika Hess, Sch [4] Michela Figini,
Sch och Marina Kiehl, Vty
  Michela Figini,
Sch
1984 Erika Hess, Sch [2] Tamara McKinney, USA Erika Hess, Sch   Maria Walliser, Sch
1983 Tamara McKinney, USA Erika Hess, Sch [3] Tamara McKinney, USA [2]   Doris de Agostini, Sch
1982 Erika Hess, Sch Erika Hess, Sch [2] Irene
Epple,
Vty
  Marie-Cécile
Gros-Gaudenier, Fra
1981 Marie-Therèse Nadig, Sch Erika Hess, Sch Tamara McKinney, USA   Marie-Therèse Nadig,
Sch [2]
1980 Hanni Wenzel, Lie [2] Perrine Pelen, Fra Hanni Wenzel,
Lie [2]
  Marie-Therèse Nadig,
Sch
1979 Annemarie Moser-Pröll,
Öst [6]
Regina Sackl,
Öst
Lise-Marie Morerod,
Sch [3]
  Annemarie Moser-Pröll,
Öst [7]
1978 Hanni Wenzel,
Lie
Hanni Wenzel,
Lie
Lise-Marie Morerod,
Sch [2]
  Annemarie Moser-Pröll,
Öst [6]
1977 Lise-Marie Morerod, Sch Lise-Marie Morerod,
Sch [2]
Lise-Marie Morerod, Sch   Brigitte Totschnig, Öst [2]
1976 Rosi Mittermaier,   Vty Rosi Mittermaier,   Vty Monika Kaserer,
Öst
  Brigitte Totschnig, Öst
1975 Annemarie Moser-Pröll,
Öst [5]
Lise-Marie Morerod,
Sch
Annemarie Moser-Pröll,
Öst [3]
  Annemarie Moser-Pröll,
Öst [5]
1974 Annemarie Pröll,
Öst [4]
Christa Zechmeister, Vty Hanni Wenzel,
Lie
  Annemarie Pröll,
Öst [4]
1973 Annemarie Pröll,
Öst [3]
Patricia Emonet, Fra     Annemarie Pröll,
Öst [3]
1972 Annemarie Pröll,
Öst [2]
Britt Lafforgue, Fra [2] Annemarie Pröll,
Öst [2]
  Annemarie Pröll,
Öst [2]
1971 Annemarie Pröll, Öst Betsy Clifford,
Can och
Britt Lafforgue, Fra
Annemarie Pröll, Öst   Annemarie Pröll, Öst
1970 Michelle Jacot, Fra Ingrid Lafforgue, Fra Michelle Jacot,
Fra och
Françoise Macchi,
Fra
  Isabelle Mir, Fra [2]
1969 Gertrude Gabl, Öst Gertrude Gabl, Öst Marilyn Cochran, USA   Wiltrud Drexel, Öst
1968 Nancy Greene,  Can [2] Marielle Goitschel, Fra [2] Nancy Greene, 
Can [2]
  Olga Pall, Öst och Isabelle Mir, Fra
1967 Nancy Greene,  Can Annie Famose, Fra och Marielle Goitschel, Fra Nancy Greene, 
Can
  Marielle Goitschel, Fra


Världscupen i Skidskytte

Årtal Herrar Damer
2017 Martin Fourcade,
Fra [7]
Laura Dahlmeyer,
Tys
2016 Martin Fourcade,
Fra [6]
Gabriela Soukalova,
Tje
2015 Martin Fourcade,
Fra [4]
Daria Domracheva,
Vry
2014 Martin Fourcade,
Fra [3]
Kaisa Mäkäräinen,
Fin [2]
2013 Martin Fourcade,
Fra [2]
Tora Berger,
Nor
2012 Martin Fourcade,
Fra
Magdalena Neuner,
Tys [3]
2011 Tarjei Bö,
Nor
Kaisa Mäkäräinen,
Fin
2010 Emil Hegle Svendsen, Nor Magdalena Neuner,
Tys [2]
2009 Ole Einar Bjørndalen, Nor [6] Helena Jonsson,
Sve
2008 Ole Einar Bjørndalen, Nor [5] Magdalena Neuner,
Tys
2007 Michael Greis,
Tys
Andrea Henkel,
Tys
2006 Ole Einar Bjørndalen, Nor [4] Kati Wilhelm,
Tys
2005 Ole Einar Bjørndalen, Nor [3] Sandrine Bailly,
Fra
2004 Raphaël Poirée, Fra
[4]
Liv Grete Skjelbreid-Poirée, Nor
2003 Ole Einar Bjørndalen, Nor [2] Martina Glagow,
Tys
2002 Raphaël Poirée, Fra
[3]
Magdalena Forsberg, Sve [6]
2001 Raphaël Poirée, Fra
[2]
Magdalena Forsberg, Sve [5]
2000 Raphaël Poirée, Fra Magdalena Forsberg, Sve [4]
1999 Sven Fischer, Tys [2] Magdalena Forsberg, Sve [3]
1998 Ole Einar Bjørndalen, Nor Magdalena Forsberg, Sve [2]
1997 Sven Fischer, Tys Magdalena Forsberg, Sve
1996 Vladimir Dratchev, Rys Emanuelle Claret, Fra
1995 Jon Åge Tyldum, Nor
[2]
Anne Briand, Fra
1994 Patrice Bailly-Salins, Fra Svetlana Paramygina, Rys
1993 Mikael Löfgren, Sve Anfissa Reszova, Rys
[2]
1992 Jon Åge Tyldum, Nor Anfissa Reszova, OSS
1991 Sergej Tchepikov, Sov [2] Svetlana Davidova, Sov
1990 Sergej Tchepikov, Sov Jirina Adamicková, Tje
1989 Eirik Kvalfoss, Nor Jelena Golovina, Sov
1988 Fritz Fischer, Vty Anne Elisabeth Elvebakk, Nor
1987 Frank-Peter Rötsch, DDR [3] Eva Korpela, Sve
[2]
1986 André Semisch, DDR Eva Korpela, Sve
1985 Frank-Peter Rötsch, DDR [2] Sanna Grønlid, Nor
1984 Frank-Peter Rötsch, DDR Mette Mestad, Nor
1983 Peter Angerer, Vty Gry Østvik; Nor
1982 Frank Ullrich, DDR
[4]
 
1981 Frank Ullrich, DDR
[3]
 
1980 Frank Ullrich, DDR
[2]
 
1979 Klaus Siebert, DDR  
1978 Frank Ullrich, DDR  

 

Bra länkar    

Vasaloppet
Vasaloppets officiella sida

Årefjällsloppet
Årefjällsloppets officiella hemsida

Wikipedia
Uppslagsverk på Nätet med bl a statistik om världscupen i utförsåkning

Tour de Ski
Presentation av Tour de Ski med vinnarna.

FIS
Internationella skidförbundet.

GLID
Nyhetssida för längdskidåkning

Sports123.com
Här hittar du info om världsmästare och olympiska mästare på allehanda längdåkningsdistanser

Sports123.com
Här hittar du info om världsmästare och olympiska mästare inom utförsåkningen

Sports123.com
Här hittar du info om världsmästare och olympiska mästare inom skidskytte

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2017