Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

M u s i k

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[Eurovision Song Contest]
[Melodifestivalen i Sverige] [Polarpriset]

[Bra länkar]


Melodifestivalen    

Årtal Melodi, artist och låtskrivare Plac. i ESC Andra minnesvärda låtar
2014 "Undo" - Sanna Nielsen

Text & Musik:
Fredrik Kempe, David Kreuger och Hamed "K-One" Pirouzpanah
3:a "Busy Doin' Nothin'"
 - Ace Wilder (2:a)

"Blame It On The Disco"
 - Alcazar (3.a)

"Survivor"
- Helena Paparizou (4:a)

"Bröder" - Linus Svenning (5:a)

"To The End"
 - Yohio (6:a)

"Efter solsken"
- Panetoz (9:a)

 "Glow" - Manda (-)
2013 "You"
- Robin Stjernberg

Text & Musik:
Robin Stjernberg, Linnea deb, Joy Deb, Joakim Harestad Haukaas
14:e
"Heartbreak Hotel"
- Yohio (2:a)

"Tell The World I'm Here"
- Ulrik Munther (3:a)
"Begging"
- Anton Ewald (4:a)

"Only The Dead Fish Follow The Stream"
- Louise Hoffsten (5:a)

"Bed On Fire"
- Ralf Gyllenhammar (6:a)

"Falling" - State Of Drama (9:a)

"Vi kommer aldrig att förlora"
- Eric Gadd (-)

"We're Still Kids"
- Michael Feiner & Caisa (-)
2012 "Euphoria"
- Loreen

Text & Musik:
Thomas G:son och Peter Boström
1:a  "Amazing"
- Danny Saucedo (2:a)

"Soldiers"
- Ulrik Munther (3:a)

"Shout It Out"
- David Lindgren (4:a)

"Why Am I Crying?"
 - Molly Sandén (5:a)

"Mystery" - Dead By April (7:a)

"Why Start A Fire"
- Lisa Miskovsky (9:a)

”The Girl”
– Charlotte Perrelli (-)

"Lovelight"
- Andreas Johnson (-)
2011 "Popular"
- Eric Saade

Text & Musik:
Fredrik Kempe
3:a
"In The Club"
- Danny Saucedo (2:a)

"I'm In Love"
- Sanna Nielsen (4:a)

"Me And My Drum"
- Swingfly (5:a)

"Leaving Home"
- Nicke Borg (8:a)

”My Heart Is Refusing Me”
 – Loreen (-)

”The Hunter”
– Melody Club (-)

”I Thought It Was Forever”
- Shirley’s Angels (-)

"Try Again"
- Dilba (-)

"Spring för livet”
- Sara Varga (-)

”Like Suicide” – Christian Walz (-)
2010 "This Is My Life"
- Anna Bergendahl

Text:
Kristian Lagerström

Musik:
Bobby Ljunggren

(-) "Keep On Walking"
- Salem Al Fakir (2:a)

"Manboy"
.- Eric Saade (3:a)

"You're Out Of My Life"
- Darin (4:a)

"Kom"
- Timoteij" (5:a)

"We Can Work It Out"
- Andreas Johnson (6:a)

"Unstoppable"
- Ola (7:a)

"Human Frontier"
- Neo (-)

"Headlines"
- Alcazar (-)

"Doctor Doctor"
- Elin Lanto (-)
2009 "La Voix"
- Malena Ernman

Text:
Fredrik Kempe och Malena Ernman

Musik:
Fredrik Kempe

21:a "Baby Goodbye"
- E.M.D. (3:a)

"Hope & Glory"
- Måns Zelmerlöw (4:a)

"Stay The Night"
- Alcazar (5:a)

"Moving On"
- Sarah Dawn Finer (6:a)

"Love, Love, Love"
- Agnes (8:a)

"Higher"
- Star Pilots (-)

"You're Not Alone"
- BWO (-)

2008 "Hero"
- Charlotte Perrelli

Text & Musik:
Fredrik Kempe & Bobby Ljunggren

18:e "Empty Room"
- Sanna Nielsen (2:a)

"Lay Your Love On Me"
- BWO (3:a)

"Just A Minute"
- Rongedal (4:a)

"One Love"
- Johnson & Häggkvist (-)

"Ingen mår så bra som jag"
- Fronda (-)

2007 "The Worrying Kind"
- The Ark

Text & Musik:
Ola Salo

18:e "A Little Bit Of Love"
- Andreas Johnson (2:a)

"Cara Mia"
- Måns Zelmerlöw (3:a)

"I Remember Love"
- Sarah Dawn Finer (4:a)

"För att du finns"
- Sonja Aldén (6:a)

"Live Forever"
- Magnus Carlsson (-)

2006 "Evighet"
("Invincible" i ESC)
- Carola
 

Text:
Tomas G:son &
Carola Häggkvist

Musik:
Thomas G:son,
Bobby Ljunggren & Henrik Wikström

5:a "Temple Of Love"
- BWO (2:a)

"Sing For Me"
- Andreas Johnson (3:a)

"Night Of Passion"
- The Poodles (4:a)

"Kameleont"
- Electric Banana Band (-)

"La Chica De La Copa"
- Pablo Cepeda (-)

2005 "Las Vegas"
- Martin Stenmarck

Text & Musik:
Tobias Lundgren, Niklas Edberger,
Tim Larsson &
Johan Fransson
20:e "Håll om mig"
- Nanne Grönvall (2:a)

"Alcastar"
- Alcazar (3:a)

"Alla flickor"
- Linda Bengtzing (10:a)

"Nothing At All"
- LaGaylia Frazier (-)
2004 "Det gör ont"
("It Hurts" i ESC)
- Lena Philipsson

Text & Musik:
Thomas "Orup" Eriksson

6:a "Min kärlek"
- Shirley Clamp (2:a)

"La Dolce Vita"
- After Dark (4:a)

"Paradise"
- E-Type (5:a)

"It's In The Stars
- LaGaylia Frazier (-)
2003 "Give Me Your Love"
- Fame

Text & Musik:
Carl Lösnitz &
Calle Kindbom

5:a "Not A Sinner, Nor A Saint"
- Alcazar (3:a)

"Bye Bye"
- Barbados (10:a)

"Television"
- Markus Landgren (-)

"We're Unbreakable"
- Sahlene (-)

"Stronger"
- Crosstalk (-)

"Just Like A Boomerang"
- Andrés Esteche (-)
2002 "Never Let It Go"
- Afro-dite

Text & Musik:
Marcos Ubeda

8:a "Adrenaline"
- Mendez (2:a)

"Världen utanför"
- Barbados (4:a)

"Kom och ta mig"
- Brandsta City Släckers (5:a)

"Sista andetaget"
- Jan Johansen (7:a)
2001 "Lyssna till ditt hjärta"
("Listen To Your Heartbeat" i ESC) - Friends

Text & Musik:
Thomas G:son & Henrik Sethsson

5:a "Allt som jag ser"
- Barbados (2:a)

"Igår idag"
- Sanna Nielsen (3:a)

"Ingenmansland"
- Jan Johansen (4:a)

2000 "När vindarna viskar mitt namn"
("When Spirits Are Calling My Name" i ESC)
- Roger Pontare

Text & Musik:
Thomas Holmstrand, Linda Jansson &
Peter Dahl

7:a "Se mig"
- Barbados (2:a)

"Varje timma, var minut"
- Javiera (4:a)

"Bara du och jag"
- Balsam Boys (7:a)

"Anropar försvunnen"
- Hanna Hedlund (8:a)

1999 "Tusen och en natt"
("Take Me To Your Heaven" i ESC)
- Charlotte Nilsson

Text: Gert Lengstrand
Musik: Lars "Dille" Diedricson

1:a "Stjärna på himmelen"
- Drömhus (2:a)

"(Du är så) Yeah yeah wow wow"
- Martin Svensson (4:a)

"Det gäller dig och mig"
- Crosstalk (6:a)
1998 "Kärlek är"
- Jill Johnson

Text:
Ingela "Pling" Forsman
Musik:
Bobby Ljunggren & Håkan Almquist

10:a "Ingen annan väg"
- B.I.G. (2:a)

"Avundsjuk"
- Nanne Grönvall (4:a)

"Cherie"
- Black Ingvars (5.a)
1997 "Bara hon älskar mig"
- Blond

Text & Musik:
Stephan Berg

14:e "Missarna"
- Wille Crafoord (3:a)

"Du gör mig hel igen"
- Cajsa-Lisa Ejemyr (4:a)

"Jag ska aldrig lämna dig"
- B.I.G. (6:a)
1996 "Den vilda"
- One More Time

Text: Nanne Grönvall
Musik: Peter Grönvall

3:a "Driver dag faller regn"
- Andreas Lundstedt (2:a)

"Förlorad igen"
- Mårten Eriksson (4:a)

"Du är för alltid en del utav mig"
- Henrik Åberg (6:a)
1995 "Se på mig"
- Jan
Johansen

Text:
Ingela "Pling" Forsman
Musik:
Bobby Ljunggren & Håkan Almqvist

3:a "Det vackraste"
- Cecilia Vennersten (2:a)

"Följ dina drömmar"
- Lasse Lindbom, Janne Bark, Simon Ådahl & Michael Stolt (5:a)
1994 "Stjärnorna"
- Marie Bergman & Roger Pontare

Text: Mikael Littvold
Musik: Peter Bertilsson

13:e "Du är det vackraste"
- Gladys del Pilar (2:a)

"Stanna hos mig"
- Cayenne (3:a)
1993 "Eloise"
- Arvingarna

Text: Gert Lengstrand
Musik: Lasse Holm

7:a "We Are All The Winners"
- Nick Borgen (2:a)

"I dina ögon"
- Pernilla Emme (3:a)
1992 "I morgon är en annan dag"
- Christer Björkman

Text & Musik:
Niklas Strömstedt

22.a "Som om himlen brann"
- Lizette Påhlsson & Bizazz (2:a)

"Långt härifrån"
- Py Bäckman (5:a)
1991 "Fångad av en stormvind"
- Carola

Text & Musik:
Stephan Berg

1:a "Ett liv med dig"
- Towe Jaarnek (2:a)

"Kommer du ihåg mig?"
- Jim Jidhed (3:a)

"Annie"
- Laila Dahl (4:a)
1990 "Som en vind"
- Edin-Ådahl

Text & Musik:
Mikael Wendt

16:e "Mitt i ett äventyr"
- Carola (2:a)

"Handen på hjärtat"
- Sofia Källgren (4:a)

"Vi vill ha värme"
- N'gang (5:a)

"En sensation"
- Peter Jöback (9:a)

"Symfonin"
- Loa Falkman (10:a)

1989 "En dag"
- Tommy Nilsson

Text & Musik:
Tim Norell, Oson & Alexander Bard

4:a "Upp över mina öron"
- Anders Glenmark & Orup (2:a)

"Mitt ibland änglar"
- Fingerprints (3:a)

"Du (öppnar min värld)"
- Lisa Nilsson (4:a)

"Okey, okey"
- Lili & Susie (5:a)

"Nattens drottning"
- Haakon Pedersen & Elisabeth Berg (5:a)
1988 "Stad i ljus"
- Tommy Körberg

Text & Musik:
Py Bäckman

12:a "Om igen"
- Lena Philipsson (2:a)

"100 %"
- Lotta Engberg &
Triple & Touch (3:a)
1987 "Fyra bugg och en Coca-Cola"
("Boogaloo" i ESC")
- Lotta Engberg

Text: Christer Lundh
Musik: Mikael Wendt

12:a "Högt över havet"
- Arja Saijonmaa (2:a)

"Alexandra"
- Sound of Music (4:a)

"Dansa i neon"
- Lena Philipsson (5:a)
1986 "É de' det här du kallar kärlek"
- Lasse Holm &
Monica Törnell

Text & Musik:
Lasse Holm

5:a "Kärleken är evig"
- Lena Philipsson (2:a)

"Dover-Calais"
- Style (3:a)

"Eldorado"
- Sound of Music (4:a)

"ABC"
- Anna Book (5:a)
1985 "Bra Vibrationer"
- Kikki Danielsson

Text:
Ingela "Pling" Forsman
Musik:
Lasse Holm

3:a "Ta min hand"
- Dan Tillberg (2:a)

"Piccadilly Circus"
- Pernilla Wahlgren (4:a)

"1+1=2"
- Bel Air (6:a)

"Morgonluft"
- Per-Erik Hallin (6:a)
1984 "Diggi-loo Diggi-ley"
- Herreys

Text:
Britt Lindeborg
Musik:
Torgny Söderberg

1:a "Kall som is"
- Anders & Karin Glenmark (4:a)

"Livet är som ett träd"
- Vicki Benckert (5:a)

"Labyrint"
- Per-Erik Hallin (6:a)
1983 "Främling"
- Carola Häggkvist

Text: Monica Forsberg
Musik: Lasse Holm

3:a "Varför är kärleken röd?"
- Kikki Danielsson (2:a)

"Okej, jag ger mig"
- Maria Wickman (6:a)

1982 "Dag efter dag"
- Chips

Text: Monica Forsberg
Musik: Lasse Holm

8:a "Hallå hela pressen"
- Chattanooga (4:a)
1981 "Fångad i en dröm"
- Björn Skifs

Text & Musik:
Björn Skifs &
Bengt Palmers

10:a "Godmorgon"
Sweet 'n' Chips (2:a)
1980 "Just nu"
- Tomas Ledin

Text & Musik: Tomas Ledin

10:a "Växeln hallå"
- Janne "Lucas" Persson (2:a)

"Hit, men inte längre"
- Liza Öhman (3:a)

"Låt solen värma dig"
- Ted Gärdestad & Annica Boller (5:a)

"För dina bruna ögons skull"
- Lasse Lindbom (10:a)

1979 "Satellit"
- Ted Gärdestad

Text:
Kenneth Gärdestad
Musik:
Ted Gärdestad

17:e "Det ligger i luften"
- Tomas Ledin (2:a)

"Om jag skriver en sång"
- Eva Dahlgren (3:a)

"Johnny The Rocker"
- Magnus Uggla (10:a)
1978 "Det blir alltid värre framåt natten"
- Björn Skifs

Text & Musik:
Peter Himmelstrand

14:e "Miss Decibel"
- Wizex (2:a)

"Mademoiselle"
- Tomas Ledin (5:a)

"Nåt som gör dig glad"
- Thomas Munck (10:a)

1977 "Beatles"
- Forbes

Text: Sven-Olof Bagge
Musik: Claes Bure

18:e

(sist
och utan poäng)

"Minns du Hollywood"
- Tomas Ledin (5:a)

"Ola mä fiola"
- Kennet Greuz & Eric Öst (9:a)

1976 -
(Sverige protesterar mot att man får sjunga på engelska)
   
1975 "Jennie, Jennie"
- Lasse Berghagen

Text & Musik:
Lasse Berghagen

8:a "Bang, en boomerang"
- Svenne & Lotta (3:a)

"Michelangelo"
- Björn Skifs (5:a)

"Rockin' And Reelin'"
- Ted Gärdestad (7:a)

"Ska vi plocka körsbär i min trädgård"
- Ann-Christine Bärnsten (9:a)

1974 "Waterloo" - ABBA

Text:
Stikkan Andersson
Musik:
Benny Andersson & Björn Ulveaus

1:a "Min kärlekssång till dig"
- Lasse Berghagen (2:a)
1973 "Sommarn som aldrig säger nej"
("You Are Summer" i ESC) - Malta
(kallade sig Nova
i ESC)

Text:
Lars Forsell
Musik:
Carl-Axel & Monica Dominique

5:a "Ring, ring"
- ABBA (3:a)

"Oh, vilken härlig da"
- Ted Gärdestad (4:a)

1972 "Härliga sommardag"
- Family Four

Text & Musik:
Håkan Elmqvist

13:e "Säg det med en sång"
- Lena Andersson (3:a)

"Då ska jag spela"
- Tomas Ledin (8:a)

1971 "Vita vidder"
- Family Four

Text & Musik:
Håkan Elmqvist

6:a  
1970 -
(De nordiska länderna ställde inte upp som en protest mot att fyra länder vann 1969).
-  
1969 "Judy, min vän"
- Tommy Körberg

Text: Britt Lindeborg
Musik: Roger Wallis

9:a "Hej clown"
- Jan Malmsjö (2:a)
1968 "Det börjar verka kärlek, banne mig"
- Claes-Göran Hederström

Text & Musik:
Peter Himmelstrand

5:a "Gå och göm dig Åke Tråk"
- Mona Wessman (3:a)
1967 "Som en dröm"
- Östen Warnerbring

Text:
Patrice Hellberg
Musik:
Curt Peterson & Marcus Österdahl

8:a "Alla har glömt"
- Towa Carson (3:a)
1966 "Nygammal vals"
- Lill Lindfors &
Svante Thuresson

Text:
Björn Lindroth
Musik:
Bengt-Arne Wallin

2:a  
1965 "Annorstädes vals"
("Absent Friend" i ESC) - Ingvar Wixell

Text: Alf Henriksson
Musik: Dag Wirén

10:a  
1964 -
(pga artiststrejk)
-  
1963 "En gång i Stockholm"
 - Monica Zetterlund

Text: Beppe Wolgers
Musik: Bobbie Ericson

16:e (sist) "Twist till menuett" - Carli Tornehave (3:a)
1962 "Sol och vår"
 - Inger Berggren

Text: Åke Gerhard
Musik: Ulf Källqvist

7:a  
1961 "April, april"
- Siw Malmkvist
(Lill-Babs i ESC)

Text: Bo Eneby
Musik: Bobbie Ericson

14:e  
1960 "Alla andra får varann" - Siw Malmkvist

Text: Åke Gerhard
Musik: Ulf Källqvist

10:a  
1959 "Augustin"
- Siw Malmkvist
(Brita Borg i ESC)

Text: Åke Gerhard
Musik: Bo Harry Sandin

9:a  
1958 "Lilla stjärna"
- Alice Babs

Text & Musik:
Åke Gerhard

4:a  

 

Eurovision Song Contest    

Årtal Värdland Vinnarlåt, artist och land Andra minnesvärda låtar
2014 Köpenhamn, Danmark ”Rise Like A Phoenix”
– Conchita Wurst
(Österrike)
”Undo”
– Sanna Nielsen
(Sve – 3:a)

”Tick-tock”
– Marija Jaremtjuk
(Ukr – 6:a)

 ”Shine”
– Tolmachevy Sisters
(Rys – 7:a)

 ”Cliché Love Song”
– Basim
(Dan – 9:a)

 ”Miracle”
– Paula Seling & Ovi (Rum – 12:a)

”Moustache”
– Twin Twin
(Fra – 26:a)
2013 Malmö, Sverige  "Only Teardrops"
- Emmelie de Forest (Danmark)
"I Feed You My Love"
- Margret Becker
(Nor - 4:a)

"What If"
- Dina Garipova
(Rys - 5:a)

"Birds"
- Anouk
(Ned - 9:a)

 "Kedvesem (Zoohacker Remix)"
- ByeAlex
(Ung - 10:a)

"Love Kills"
- Roberto Bellarosa
(Bel - 12:a)

"You"
- Robin Stjernberg
(Sve - 14:e)

"Glorious"
- Cascada
(Tys - 21:a)

"Marry Me"
- Krista Siegfrids
(Fin - 24:a)
2012 Baku, Azerbajdzjan "Euphoria"
- Loreen
(Sverige)
"Party For Everybody” – Buranovskiye Babushki
(Rys – 2:a)

”Standing Still”
– Roman Lob
(Tys – 8:a)

”L’Amore È Femmina (Out Of Love)”
– Nina Zilli
(Ita – 9:a) 

”Waterline”
– Jedward
(Irl – 19:e)

”Sound Of Our Hearts”
– Compact Disco
(Ung – 24:a)
2011 Düsseldorf, Tyskland "Running Scared"
- Ell & Nikki
(Azerbajdjzan)
"Popular"
– Eric Saade
(Sve - 3:a)

"Lipstick"
– Jedward
(Irl - 8:a)

"Čaroban"
– Nina Radojčić
(Ser - 14:e)

"Change"
 – Hotel FM
(Rum - 17:e)

"Da Da Dam"
– Paradis Oskar
(Fin - 21:a)

"What About My Dreams"
– Kati Wolf
(Ung - 22:a)
2010 Oslo, Norge "Satellite"
- Lena Meyer-.Landrut
(Tyskland)
"We Could Be The Same"
- maNga
(Tur - 2:a)

"Playing with Fire"
- Paula Seling & Ovi 
(Rum - 3:a)

"Me And My Guitar"
- Tom Dice
(Bel - 6:a)

"It's All About You"
- Juliana Pasha
(Alb - 16:e)

"Run Away"
- Sun Stroke Project & Olia Tira
(Mol - 22:a)
2009 Moskva, Ryssland "Fairytale"
- Alexander Rybak
(Norge)
"Is It True"
- Yohanna
(Isl - 2:a)

"Always"
- AySel & Arash
(Aze 3:a)

"Düm Tek Tek"
- Hadise
(Tur - 4:a)

"My Time"
- Jade
(GBR 5:a)

"Rändajad"
- Urban Symphony (Est - 6:a)

"This Is Our Night"
- Sakis Rouvas
(Gre -7:a)

"Bistra Voda"
- Regina (9:a)

"Balkan Girls"
- Elena Gheorghe
(Rum 19:e)

"Lose Control"
- Waldo's People (Fin 25:a)

"Eyes That Never Lie"
- Petr Elfimov (Vit - )

"The Highest Heights"
- Lovebugs (Sch -)

"Et Cetera"
- Sinead Mulvey & Black Daisy (Irl -)

2008 Belgrad, Serbien "Believe"
- Dima Bilan
(Ryssland)
"Shady Lady"
- Ani Lorak (Ukr - 2:a)

"Secret Combination"
- Kalomira (Gre - 3:a)

"This Is My Life"
- Euroband (Isl - 14:e)

2007 Helsingfors,
Finland
"Molitva"
- Marija Serifovic
(Serbien)
"Song Number One"
- Serebro (Rys - 3:a)

"Work Your Magic"
- Modun
(Vit - 6:a)

"Leave Me Alone"
- Hanna Pakarinen
(Fin - 17:e)

"Love Power"
- KMG
(Bel - )

2006 Aten, Grekland "Hard Rock Hallelujah"
- Lordi
(Finland)
"Never Let You Go"
- Dima Bilan
(Rys - 2:a)

"Je t'adore"
- Kate Ryan
(Bel - )

2005 Kiev,
Ukraina
"My Number One"
- Elena Paparizou (Grekland)
"Let Me Try"
- Luminita Anghel & Sistem
(Rum - 3:a)

"In My Dreams"
- WigWam
(Nor - 9:a)

"Talking To You"
- Jakob Sveistrup
(Dan 10:a)

"Why"
- Geir Rönning
(Fin - )

2004 Istanbul,
Turkiet
"Wild Dance"
- Ruslana
(Ukraina)
"Can't Wait Until Tonight"
- Max
(Tys - 8:a)

"Heaven"
Jonsi
(Isl - 18:e)

"High"
- Knut Anders Sörum (Nor - 24:e)
2003 Riga,
Lettland
"Everyway I Can"
- Sertab
(Turkiet)
"Let's Get Happy"
- Lou
(Tys -11:a )

"One More Night"
- Esther Harte
(Ned -13:e)

"NaNaNa"
- Karmen
(Slo - 23:e)
2002 Tallinn,
Estland
"I Wanna"
- Marie N
(Lettland)
"Runaway"
- Sahlene
(Est - 3:a)

"Come Back"
- Jessica Garlick 
(GBR - 3:a)

"Europe's Living A Celebration"
- Rosa
(Spa - 7:a)

"Addicted To You"
- Laura Voutilainen (Fin - 20:e)
2001 Köpenhamn, Danmark "Everybody"
- Tanel Padar &
Dave Benton 
(Estland)
"Never Let You Go"
- Rollo & King 
(Dan - 2:a)

"(I Would) Die For You"
- Antique
(Gre - 3:a)

"Je n'ai que mon âme"
- Natasha St-Pier 
(Fra - 4:a)

"Out On My Own"
- Michelle
(Ned - 18:e)

"Angel"
- Two Tricky
(Isl - 22:a)
2000 Stockholm, Sverige "Fly On The Wings of Love"
- Olsen Brothers (Danmark)
"My Star"
- Brainstorm
(Let - 3:a)

"Once In A Lifetime"
- Ines
(Est - 4:a)

"My Heart Goes Boom"
- Charmed
(Nor - 8:a)

"Tell Me"
- Einer Ágúst Víðisson &
Telma Ágústsdóttir (Isl - 12:a)
1999 Jerusalem, Israel "Take Me To Your Heaven"
- Charlotte Nilsson (Sverige)
"All Out Of Luck"
- Selma Björnsdóttir (Isl - 2:a)

"This Time (Denne gang)"
- Trine Jepsen & Michael Teschl 
(Dan - 8:a)
1998 Birmingham, England "Diva"
- Dana International (Israel)
"The One That I Love"
- Chiara
(Mal - 3:a)

"Guildo hat euch lieb"
- Guildo Horn 
(Tys - 7:a)
1997 Dublin,
Irland
"Love Shine A Light"
- Katrina & The Waves (Storbritannien)
"Niemand heeft nog tijd"
- Mrs. Einstein
(Ned - 22:a)
1996 Oslo,
Norge
"The Voice"
- Eimear Quinn 
(Irland)
"I evighet"
- Elisabeth Andreassen
(Nor - 2:a)

"(Ooh aah) Just a Little Bit"
- Gina G
(GBR - 8:a) 
1995 Dublin,
Irland
"Nocturne"
- Secret Garden
(Norge)
"Vuelve conmigo"
- Anabel Conde 
(Spa - 2:a)
1994 Dublin,
Irland
"Rock 'n' Roll Kids"
- Paul Harrington with Charlie McGettigan (Irland)
"Wir geben'ne Party"
- Mekado
(Tys - 3:a)

"Bye Bye Baby"
- CatCat 
(Fin - 22:a)
1993 Millstreet,
Irland
"In Your Eyes" 
- Niamh Kavanagh  (Irland)
"Viel zu weit"
- Münchener Freiheit (Tys - 18:e)
1992 Malmö,
Sverige
"Why Me?"
- Linda Martin
(Irland)
"One Step Out Of Time"
- Michael Ball
(GBR - 2:a)

"Träume sind für alle da"
- Wind
(Tys - 16:e) 
1991 Rom,
Italien
"Fångad av en stormvind"
- Carola
(Sverige)
"C'est le dernier qui a parlé qui a raison"
- Amina
(Fra - 2:a) 
1990 Zagreb, Jugoslavien "Insieme 1992"
- Toto Cutugno (Italien)
"White And Black Blues"
- Joelle Ursull
(Fra - 2:a)

"Brandenburger Tor"
- Ketil Stokkan 
(Nor - 21:a)
1989 Lausanne, Schweiz "Rock Me"
- Riva
(Jugoslavien)
"Vi maler byen rød"
- Birthe Kjær 
(Dan - 3:a)

"Bana bana"
- Pan
(Tur - 21:a)
1988 Dublin,
Irland
"Ne partez pas sans moi"
- Celine Dion
(Schweiz)
"Mangup"
- Srebrna Krila (Silver Wings) 
(Jug - 6:a)
1987 Bryssel, Belgien "Hold Me Now"
- Johnny Logan (Irland)
"Lass die Sonne in dein Herz"
- Wind
(Ger - 2:a)

"Gente di mare"
- Umberto Tozzi & Raf 
(Ita - 3:a)

"Rechtop in de wind"
- Marcha Bult 
(Ned - 5:a)

"Shir habatlanim"
- Datner & Kushnir (Lazy Bums) 
(Isr - 8:a)
1986 Bergen,
Norge
"J'aime la vie"
- Sandra Kim
(Belgien)
"Runner In The Night"
- Ryder
(GBR - 7:a)
1985 Göteborg, Sverige "La det swinge"
- Bobbysocks
(Norge)
"Für alle"
- Wind
(Ger - 2:a)

"Love Is"
Vikki Watson
(GBR 4:a)
1984 Luxemburg, Luxemburg "Diggi-loo Diggi-ley"
- Herreys
(Sverige)
"Terminal 3"
- Linda Martin
(Irl - 2:a)

"100 % d'amour"
- Sophie Carle 
(Lux - 10:a)

"Ik hou van jou"
- Maribelle
(Ned - 13:e)

"Lenge leve livet"
- Dollie de Luxe 
(Nor - 17:e)
1983 München, Väst-tyskland "Si la vie est cadeau" 
- Corinne Hermes (Luxemburg)
"Chai"
- Ofra Haza
(Isr - 2:a)

"I'm Never Giving Up"
- Sweet Dreams
(GBR - 6:a)

"Do Re Mi"
- Jahn Teigen
(Nor - 9:a)

"¿Quién maneja mi barca? "
- Remedios Amaya (Spa - 19:e)
1982 Harrogate, England "Ein bisschen frieden" - Nicole
(Västtyskland)
"Mono i agapi"
- Anna Vishy 
(Cyp - 5:a)

"One Step Further"
- Bardo 
(GBR - 7:a)

"Video video"
- Brixx 
(Dan - 17:e)

"Nuku pommiin"
- Kojo
(Fin - 18:e)
1981 Dublin,
Irland
"Making Your Mind Up"
- Bucks Fizz (Storbritannien)
"Reggae OK"
- Riki Sorsa
(Fin - 16:e)

"Aldri i livet"
- Finn Kalvik
(Nor 20:e)
1980 Haag,
Neder-länderna
"What's Another Year"
- Johnny Logan (Irland)
"Le papa pingouin"
- Sophie & Magaly (Lux - 9:a)

"Samiid ædnan"
- Sverre Kjellsberg och Mattis Hætta (Nor - 16:e)

"Euro-vision"
- Telex
(Bel - 17:e)
1979 Jerusalem, Israel "Hallelujah"
- Gali Atari and Milk & Honey 
(Israel)
"Dschinghis Khan"
- Dschinghis Khan (Ger - 4:a)

"Disco Tango"
- Tommy Seebach (Dan - 6:a)
1978 Paris,
Frankrike
"A-Ba-Ni-Bi"
- Izhar Cohen &
The Alphabeta
(Israel)
"Les jardins de Monaco"
- Caline & Olivier Toussaint 
(Mon - 4:a)

"Parlez-vous Francais"
- Baccara
(Lux - 7:a)

"Dai-Li-Dou"
- Gemini
(Por - 17:e)

"Sevince"
- Nazar
(Tur - 18:e)

"Mil etter mil"
- Jahn Teigen
(Nor - 20:e)
1977 London, England "L'oiseau et I'enfant"
- Marie Myriam (Frankrike)
"Rock Bottom"
- Lynsey De Paul & Mike Moran
(GBR - 2:a)

"Telegram"
- Silver Convention (Ger - 8:a)

"Lapponia"
- Monica Aspelund (Fin - 10:a)

"Casanova"
- Anita Skorgan
(Nor - 14:e)
1976 Haag,
Neder-länderna
"Save Your Kisses For Me"
- The Brotherhood (Storbritannien)
 
1975 Stockholm, Sverige "Ding-a-dong"
- Teach-In (Nederländerna)
 
1974 Brighton, England "Waterloo"
- ABBA
(Sverige)
 
1973 Luxemburg, Luxemburg "Tu te reconnaitras"
- Anne-Marie David (Luxemburg)
"Eres Tú"
- Mocedades
(Spa - 2:a)

"Power To All Our Friends"
- Cliff Richard
(GBR - 3:a)

1972 Edinburgh, Skottland "Après toi" 
- Vicky Leandros (Luxemburg)
 "Beg, Steal Or Borrow"
- New Seekers
(GBR - 2:a)
1971 Dublin,
Irland
"Un banc, un arbre, une rue"
- Séverine
(Monaco)
 "Lykken er"
- Hanne Krogh
(Nor - 17:e)
1970 Amsterdam, Neder-länderna "All Kinds of Everything"
- Dana
(Irland)
 "Gwendolyne"
- Julio Iglésias
(Spa - 4:a)
1969 Madrid, Spanien "Vivo cantando"
- Salomé
(Spanien)

"Boom Bang A Bang" - Lulu
(Storbritannien)

"De troubadour"
- Lennie Kuhr (Nederländerna)

"Un jour un enfant"
- Frida Boccara (Frankrike)
 "Prima Ballerina"
- Siw Malmkvist
(Tys - 9:a)
1968 London, England "La, la, la"
- Massiel
(Spanien)
"Congratulations"
- Cliff Richard
(GBR - 2:a)
1967 Wien,
Österrike
"Puppet On A String" - Sandie Shaw (Storbritannien) "L'amour est blue"
- Vicky Leandros
(Lux - 4:a)
1966 Luxemburg, Luxemburg "Merci Chéri"
- Udo Jürgens (Österrike)
"Intet er nytt under solen"
- Åse Kleveland
(Nor - 3:a)
1965 Neapel,
Italien
"Poupee de cire, poupee de son"
- France Gall (Luxemburg)
 
1964 Köpenhamn, Danmark "Non ho l'età"
- Gigliola Cinquetti (Italien)
 
1963 London, England "Dansevise"
- Grethe &
Jørgen Ingmann
(Danmark)
 
1962 Luxemburg, Luxemburg "Un premier amour"
- Isabelle Aubret (Frankrike)
"Zwei kleiner Italiener"
- Conny Froboes
(Tys - 6:a)
1961 Cannes, Frankrike "Nous les amoureux"
- Jean-Claude Pascal (Luxemburg)
 
1960 London, England "Tom Pillibi"
- Jacqueline Boyer (Frankrike)
 
1959 Cannes, Frankrike "Een beetje"
- Teddy Scholten (Nederländerna)
 
1958 Hilversum, Neder-länderna "Dors, mon amour"
- André Claveau (Frankrike)
"Nel blu di pinto di blu" (Volare)
- Domenico Modugno
(Ita - 3:a)
1957 Frankfurt, Väst-tyskland "Net als toen"
 - Corry Brokken (Nederländerna)
 
1956 Lugano, Schweiz "Refrain"
- Lys Assia (Schweiz)
 

 

Polarpriset    

Årtal Populärmusik Klassisk musik
2017 Sting Wayne Shorter
2016 Max Martin Cecilia Bartoli
2015 Emmylou Harris Evelyn Glennie
2014 Chuck Berry Peter Sellars
2013 Youssou N'Dour Kaija Saariaho
2012 Paul Simon Yo-Ýo Ma
2011 Patti Smith Kronos Quartet
2010 Björk Ennio Morricone
2009 Peter Gabriel José Antonio Abreu
2008 Pink Floyd Renèe Fleming
2007 Sonny Rollins Steve Reich
2006 Led Zeppelin Valerij Gergijev
2005 Gilberto Gil Dietrich Fischer-Dieskau
2004 BB King Györgi Ligeti
2003 Keith Jarrett  
2002 Miriam Makeba Sofia Gubaidulina
2001 Burt Bacharach Robert Moog och Karlheinz Stockhausen
2000 Bob Dylan Isaac Stern
1999 Stevie Wonder Yannis Xenakis
1998 Ray Charles Ravi Shankar
1997 Bruce Springsteen Eric Ericson
1996 Joni Mitchell Pierre Boulez
1995 Elton John Mstislav Rostropovitj
1994 Quincy Jones Nikolaus Harnoncourt
1993 Dizzy Gillespie Witold Lutoslawski
1992 Paul McCartney Estland, Lettland och Litauen för blivande upphovsrätts-sällskap

 

Bra länkar    

Svenska Melodifestivalen
Kanonsida om Melodifestivalen

Eurovision Song Contest
Kanonsida om ESC

Eurovision.tv
Bra sida om Eurovision Song Contest och de olika ländernas uttagningar.

Eurovision Song Contest History
Precis som titeln säger handlar det om historiken kring ESC.

Eurovisionizer
Intressant sida med statistik och historik kring ESC.

Poplight
Nyheter från Melodifestivalshorisonten (och andra musiktävlingar)

Polarpriset
Officiella sidan om Polarpriset

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2016