Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

I s h o c k e y

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[NHL] [Svenska mästare] [Världsmästare]
[Olympiska mästare] [Canada Cup / World Cup] [Utmärkelser i NHL]

[Bra länkar]


NHL

Årtal Stanley Cup
Coach
2017 Pittsburgh Penguins Mike Sullivan
2016 Pittsburgh Penguins Mike Sullivan
2015 Chicago Blackhawks Joel Quenneville
2014 Los Angeles Kings Darryl Sutter
2013 Chicago Blackhawks Joel Quenneville
2012 Los Angeles Kings Darryl Sutter
2011 Boston Bruins Claude Julien
2010 Chicago Blackhawks Joel Quenneville
2009 Pittsburgh Penguins Dan Bylsma
2008 Detroit Red Wings Mike Babcock
2007 Anaheim Ducks Randy Carlyle
2006 Carolina Hurricanes Peter Laviolette
2005 - -
2004 Tampa Bay Lightning John Tortorella
2003 New Jersey Devils Pat Burns
2002 Detroit Red Wings Scotty Bowman
2001 Colorado Avalanche Bob Hartley
2000 New Jersey Devils Larry Robinson
1999 Dallas Stars Ken Hitchcock
1998 Detroit Red Wings Scotty Bowman
1997 Detroit Red Wings Scotty Bowman
1996 Colorado Avalanche Marc Crawford
1995 New Jersey Devils Jacques Lemaire
1994 New York Rangers Mike Keenan
1993 Montreal Canadiens Jacques Demers
1992 Pittsburgh Penguins Scotty Bowman
1991 Pittsburgh Penguins Bob Johnson
1990 Edmonton Oilers John Muckler
1989 Calgary Flames Terry Crisp
1988 Edmonton Oilers Glen Sather
1987 Edmonton Oilers Glen Sather
1986 Montreal Canadiens Jean Perron
1985 Edmonton Oilers Glen Sather
1984 Edmonton Oilers Glen Sather
1983 New York Islanders Al Arbour
1982 New York Islanders Al Arbour
1981 New York Islanders Al Arbour
1980 New York Islanders Al Arbour
1979 Montreal Canadiens Scotty Bowman
1978 Montreal Canadiens Scotty Bowman
1977 Montreal Canadiens Scotty Bowman
1976 Montreal Canadiens Scotty Bowman
1975 Philadelphia Flyers Fred Shero
1974 Philadelphia Flyers Fred Shero
1973 Montreal Canadiens Scotty Bowman
1972 Boston Bruins Tom Johnson
1971 Montreal Canadiens Al MacNeil
1970 Boston Bruins Harry Sinden
1969 Montreal Canadiens Claude Ruel
1968 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1967 Toronto Maple Leafs G. 'Punch' Imlach
1966 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1965 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1964 Toronto Maple Leafs G. 'Punch' Imlach
1963 Toronto Maple Leafs G. 'Punch' Imlach
1962 Toronto Maple Leafs G. 'Punch' Imlach
1961 Chicago Blackhawks Rudy Pilous
1960 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1959 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1958 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1957 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1956 Montreal Canadiens Hector 'Toe' Blake
1955 Detroit Red Wings Jimmy Skinner
1954 Detroit Red Wings Tommy Ivan
1953 Montreal Canadiens Dick Irvin
1952 Detroit Red Wings Tommy Ivan
1951 Toronto Maple Leafs Joe Primeau
1950 Detroit Red Wings Tommy Ivan
1949 Toronto Maple Leafs Clarence 'Hap' Day
1948 Toronto Maple Leafs Clarence 'Hap' Day
1947 Toronto Maple Leafs Clarence 'Hap' Day
1946 Montreal Canadiens Dick Irvin
1945 Toronto Maple Leafs Clarence 'Hap' Day
1944 Montreal Canadiens Dick Irvin
1943 Detroit Red Wings Jack Adams
1942 Toronto Maple Leafs Clarence 'Hap' Day
1941 Boston Bruins R. 'Cooney' Weiland
1940 New York Rangers Frank Boucher
1939 Boston Bruins Art Ross
1938 Chicago Blackhawks Bill Stewart
1937 Detroit Red Wings Jack Adams
1936 Detroit Red Wings Jack Adams
1935 Montreal Maroons Tommy Gorman
1934 Chicago Black Hawks Tommy Gorman
1933 New York Rangers Lester Patrick
1932 Toronto Maple Leafs Dick Irvin
1931 Montreal Canadiens Cecil Hart
1930 Montreal Canadiens Cecil Hart
1929 Boston Bruins Cy Denneny
1928 New York Rangers Lester Patrick
1927 Ottawa Senators Dave Gill
1926 Montreal Maroons Eddie Gerard
1925 Victoria Cougars Lester Patrick
1924 Montreal Canadiens Leo Dandurand
1923 Ottawa Senators Pete Green
1922 Toronto St. Pats George O'Donoghue
1921 Ottawa Senators Pete Green
1920 Ottawa Senators Pete Green
1919 Serien avslutades inte
pga influensaepidemi
 
1918 Toronto Arenas Dick Carroll
1917 Seattle Metropolitans Pete Muldoon
1916 Montreal Canadiens Newsy Lalonde
1915 Vancouver Millionaires Frank Patrick
1914 Toronto Blueshirts Scotty Davidson
1913 Quebec Bulldogs Joe Malone (captain)
1912 Quebec Bulldogs Mike Quinn
1911 Ottawa Senators Bruce Stuart (captain)
1910 Montreal Wanderers
Ottawa Senators
Pud Glass (captain)
Bruce Stuart (captain)
1909 Ottawa Senators Bruce Stuart (captain)
1908 Montreal Wanderers Cecil Blachford
1907 Montreal Wanderers
Kenora Thistles
Cecil Blachford
Tommy Phillips (captain)
1906 Montreal Wanderers
Ottawa Silver Seven
Cecil Blachford (captain)

A.T. Smith (manager)
1905 Ottawa Silver Seven A.T. Smith (manager)
1904 Ottawa Silver Seven A.T. Smith (manager)
1903 Ottawa Silver Seven
Montreal AAA
A.T. Smith (manager)

Clare McKerrow
1902 Montreal AAA
Winnipeg Victorias
Clare McKerrow
 
1901 Winnipeg Victorias Dan Bain (captain)
1900 Montreal Shamrocks Harry Trihey (captain)
1899 Montreal Shamrocks
Montreal Victorias
Harry Trihey (captain)
 
1898 Montreal Victorias Frank Richardson (manager)
1897 Montreal Victorias Mike Grant (captain)
1896 Montreal Victorias
Winnipeg Victorias
Mike Grant (captain)
Jack Armytage (manager)
1895 Montreal Victorias Mike Grant (captain)
1894 Montreal AAA  
1893 Montreal Amateur Athletic Association  

NHL Utmärkelser    

Årtal Art Ross Trophy
(Årets poäng-kung)
Hart Memorial Trophy
(Årets mest värdefulle spelare)
Ted Lindsay Award
(fd Lester B. Pearson
Award)

(Årets mest värdefulle spelare utvald
av NHLPA)
Calder Memorial Trophy
(Årets rookie)
2017 Connor McDavid, Edmonton Oilers Connor McDavid, Edmonton Oilers Connor McDavid, Edmonton Oilers Auston Matthews, Toronto Maple Leafs
2016 Patrick Kane, Chicago Blackhawks Patrick Kane, Chicago Blackhawks Patrick Kane, Chicago Blackhawks Artemi Panarin, Chicago Blackhawks
2015 Jamie Benn, Dallas Stars Carey Price, Montreal Canadiens Carey Price, Montreal Canadiens Aaron Ekblad, Florida Panthers
2014 Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Nathan MacKinnon, Colorado Avalanche
2013 Martin St. Louis, Tamba Bay Lightning Alexander Ovechkin, Washington Capitals Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Jonathan Huberdeau, Florida Panthers
2012 Jevgeni Malkin, Pittsburgh Penguins Jevgeni Malkin, Pittsburgh Penguins Jevgeni Malkin, Pittsburgh Penguins Gabriel Landeskog, Colorado Avalanche
2011 Daniel Sedin, Vancouver Canucks Corey Perry, Anaheim Ducks Daniel
Sedin, Vancouver Canucks
Tyler Myers, Buffalo Sabres
2010 Henrik Sedin, Vancouver Canucks Henrik Sedin, Vancouver Canucks Alexander Ovechkin, Washington Capitals Steve Mason, Columbus Blue Jackets
2009 Jevgeni Malkin, Pittsburgh Penguins Alexander Ovechkin, Washington Capitals Alexander Ovechkin, Washington Capitals Steve Mason, Columbus Blue Jackets
2008 Alexander Ovechkin, Washington Capitals Alexander Ovechkin, Washington Capitals Alexander Ovechkin, Washington Capitals Patrick Kane, Chicago Blackhawks
2007 Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Sidney Crosby, Pittsburgh Penguins Jevgeni Malkin, Pittsburgh Penguins
2006 Joe Thornton,
San José Sharks
Joe Thornton,
San José Sharks
Jaromir Jagr, New York Rangers Alexander Ovechkin, Washington Capitals
2005 - - - -
2004 Martin St Louis, Tampa Bay Lightning Martin St Louis, Tampa Bay Lightning Martin St Louis,
Tampa Bay Lightning
Andrew Raycroft, Boston Bruins
2003 Peter Forsberg, Colorado Avalanche Peter Forsberg, Colorado Avalanche Markus Näslund, Vancouver Canucks Barret Jackman,
St Louis Blues
2002 Jarome Iginla, Calgary Flames José Theodore, Montreal Canadiens Jarome
Iginla,
Calgary
Flames
Dany
Heatley, Atlanta Trashers
2001 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Joe Sakic, Colorado Avalanche Joe Sakic, Colorado Avalanche Evgeni Nabokov,
San Jose Sharks
2000 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Chris Pronger,
St. Louis Blues
Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Scott Gomez, New Jersey Devils
1999 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Chris Drury, Colorado Avalanche
1998 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Dominik Hasek, Buffalo Sabres Dominik Hasek, Buffalo Sabres Sergei Samsonov, Boston Bruins
1997 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Dominik Hasek, Buffalo Sabres Dominik Hasek, Buffalo Sabres Bryan
Berard,
New York Islanders
1996 Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Daniel Alfredsson, Ottawa Senators
1995 Jaromir Jagr, Pittsburgh Penguins Eric Lindros, Philadelphia Flyers Eric Lindros, Philadelphia Flyers Peter Forsberg, Quebec Nordiques
1994 Wayne Gretzky, Los Angeles Kings Sergei Fedorov, Detroit Red Wings Sergei Fedorov, Detroit Red Wings Martin Brodeur,
New Jersey Devils
1993 Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Teemu Selänne, Winnipeg Jets
1992 Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mark Messier, New York Rangers Mark Messier, New York Rangers Pavel Bure, Vancouver Canucks
1991 Wayne Gretzky, Los Angeles Kings Brett Hull, St. Louis Blues Brett Hull,
St. Louis Blues
Ed Belfour, Chicago Blackhawks
1990 Wayne Gretzky, Los Angeles Kings Mark Messier, Edmonton Oilers Mark Messier, Edmonton Oilers Sergei Makarov, Calgary Flames
1989 Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Wayne Gretzky, Los Angeles Kings Steve Yzerman, Detroit Red Wings Brian Leetch, New York Rangers
1988 Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Joe Nieuwendyk, Calgary Flames
1987 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Luc
Robitaille,
Los Angeles Kings
1986 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins Gary Suter, Calgary Flames
1985 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Mario Lemieux, Pittsburgh Penguins
1984 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Tom Barrasso, Buffalo Sabres
1983 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Steve Larmer, Chicago
Blackhawks
1982 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Dale Hawerchuk, Winnipeg Jets
1981 Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Mike Liut,
St. Louis Blues
Peter Stastny, Quebec Nordiques
1980 Marcel Dionne, Los Angeles Kings Wayne Gretzky, Edmonton Oilers Marcel Dionne,
Los Angeles Kings
Ray Bourque, Boston Bruins
1979 Bryan Trottier, New York Islanders Bryan Trottier, New York Islanders Marcel Dionne,
Los Angeles Kings
Bobby Smith, Minnesota North Stars
1978 Guy Lafleur, Montreal Canadiens Guy Lafleur, Montreal Canadiens Guy Lafleur, Montreal Canadiens Mike Bossy, New York Islanders
1977 Guy Lafleur, Montreal Canadiens Guy Lafleur, Montreal Canadiens Guy Lafleur, Montreal Canadiens Willi Plett, Atlanta Flames
1976 Guy Lafleur, Montreal Canadiens Bobby Clarke, Philadelphia Flyers Guy Lafleur, Montreal Canadiens Bryan Trottier,
New York Islanders
1975 Bobby Orr, Boston Bruins Bobby Clarke, Philadelphia Flyers Bobby Orr, Boston Bruins Eric Vail, Atlanta Flames
1974 Phil Esposito, Boston Bruins Phil Esposito, Boston Bruins Bobby Clarke, Philadelphia Flyers Denis Potvin, New York Islanders
1973 Phil Esposito, Boston Bruins Bobby Clarke, Philadelphia Flyers Phil Esposito, Boston Bruins Steve Vickers, New York Rangers
1972 Phil Esposito, Boston Bruins Bobby Orr, Boston Bruins Jean Ratelle, New York Rangers Ken Dryden, Montreal Canadiens
1971 Phil Esposito, Boston Bruins Bobby Orr, Boston Bruins Phil Esposito, Boston Bruins Gilbert Perreault, Buffalo Sabres
1970 Bobby Orr, Boston Bruins Bobby Orr, Boston Bruins   Tony Esposito, Chicago
Blackhawks
1969 Phil Esposito, Boston Bruins Phil Esposito, Boston Bruins   Danny Grant, Minnesota North Stars
1968 Stan Mikita, Chicago Blackhawks Stan Mikita, Chicago Blackhawks   Derek Sanderson, Boston Bruins
1967 Stan Mikita, Chicago Blackhawks Stan Mikita, Chicago Blackhawks   Bobby Orr, Boston Bruins
1966 Bobby Hull, Chicago Blackhawks Bobby Hull, Chicago Blackhawks   Brit Selby, Toronto Maple Leafs
1965 Stan Mikita, Chicago Blackhawks Bobby Hull, Chicago Blackhawks   Roger Crozier, Detroit Red Wings
1964 Stan Mikita, Chicago Blackhawks Jean Beliveau, Montreal Canadiens   Jacques Laperriere, Montreal Canadiens
1963 Gordie Howe, Detroit Red Wings Gordie Howe, Detroit Red Wings   Kent Douglas, Toronto Maple Leafs
1962 Bobby Hull, Chicago Blackhawks Jacques Plante, Montreal Canadiens   Bobby Rousseau, Montreal Canadiens
1961 Bernie Geoffrion, Montreal Canadiens Bernie Geoffrion, Montreal Canadiens   Dave Keon, Toronto Maple Leafs
1960 Bobby Hull, Chicago Blackhawks Gordie Howe, Detroit Red Wings   Bill Hay, Chicago Blackhawks
1959 Dickie Moore, Montreal Canadiens Andy Bathgate, New York Rangers   Ralph Backstrom, Montreal Canadiens
1958 Dickie Moore, Montreal Canadiens Gordie Howe, Detroit Red Wings   Frank Mahovlich, Toronto Maple Leafs
1957 Gordie Howe, Detroit Red Wings Gordie Howe, Detroit Red Wings   Larry Regan, Boston Bruins
1956 Jean Beliveau, Montreal Canadiens Jean Beliveau, Montreal Canadiens   Glenn Hall, Detroit Red Wings
1955 Bernie Geoffrion, Montreal Canadiens Ted Kennedy, Toronto Maple Leafs   Ed Litzenberger, Chicago Blackhawks
1954 Gordie Howe, Detroit Red Wings Al Rollins, Chicago Blackhawks   Camille Henry, New York Rangers
1953 Gordie Howe, Detroit Red Wings Gordie Howe, Detroit Red Wings   Lorne Worsley,
New York Rangers
1952 Gordie Howe, Detroit Red Wings Gordie Howe, Detroit Red Wings   Bernie Geoffrion, Montreal Canadiens
1951 Gordie Howe, Detroit Red Wings Milt Schmidt, Boston Bruins   Terry Sawchuk, Detroit Red Wings
1950 Ted Lindsay, Detroit Red Wings Charlie Rayner, New York Rangers   Jack
Gelineau, Boston Bruins
1949 Roy Conacher, Chicago Blackhawks Sid Abel, Detroit Red Wings   Pentti Lund, New York Rangers
1948 Elmer Lach, Montreal Canadiens Buddy O'Connor, New York Rangers   Jim McFadden, Detroit Red Wings
1947 Max Bentley, Chicago Blackhawks Maurice Richard, Montreal Canadiens   Howie Meeker, Toronto Maple Leafs
1946 Max Bentley, Chicago Blackhawks Max Bentley, Chicago Blackhawks   Edgar Laprade,
New York Rangers
1945 Elmer Lach, Montreal Canadiens Elmer Lach, Montreal Canadiens   Frank McCool, Toronto Maple Leafs
1944 Herbie Cain, Boston Bruins Babe Pratt, Toronto Maple Leafs   Gus Bodnar, Toronto Maple Leafs
1943 Doug Bentley, Chicago Blackhawks Bill Cowley, Boston Bruins   Gaye Stewart, Toronto Maple Leafs
1942 Bryan Hextall, New York Rangers Tom Anderson, Brooklyn Americans   Grant Warwick, New York Rangers
1941 Bill Cowley, Boston Bruins Bill Cowley, Boston Bruins   Johnny Quilty, Montreal Canadiens
1940 Milt Schmidt, Boston Bruins Eddie Goodfellow, Detroit Red Wings   Kilby MacDonald, New York Rangers
1939 Toe Blake, Montreal Canadiens Toe Blake, Montreal Canadiens   Frank Brimsek, Boston Bruins
1938 Gordie Drillon, Toronto Maple Leafs Eddie Shore, Boston Bruins   Cully Dahlstrom, Chicago Blackhawks
1937 Dave Schriner, New York Americans Babe Siebert, Montreal Canadiens   Syl Apps, Toronto Maple Leafs
1936 Dave Schriner, New York Americans Eddie Shore, Boston Bruins   Mike
Karakas, Chicago
Blackhawks
1935 Charlie Conacher, Toronto Maple Leafs Eddie Shore, Boston Bruins   Dave Schriner,
New York Americans
1934 Charlie Conacher, Toronto Maple Leafs Aurel Joliat, Montreal Canadiens   Russ Blinko, Montreal Maroons
1933 Bill Cook, New York Rangers Eddie Shore, Boston Bruins   Carl Voss, Detroit Red Wings
1932 Harvey Jackson, Toronto Maple Leafs Howie Morenz, Montreal Canadiens    
1931 Howie Morenz, Montreal Canadiens Howie Morenz, Montreal Canadiens    
1930 Cooney Weiland, Boston Bruins Nels Stewart, Montreal Maroons    
1929 Ace Bailey, Toronto Maple Leafs Roy Worters, New York Americans    
1928 Howie Morenz, Montreal Canadiens Howie Morenz, Montreal Canadiens    
1927 Bill Cook, New York Rangers Herb Gardiner, Montreal Canadiens    
1926 Nels Stewart, Montreal Maroons Nels Stewart, Montreal Maroons    
1925 Babe Dye, Toronto Arenas Billy Burch, Hamilton Tigers    
1924 Cy Denneny, Ottawa Senators Frank Nighbor, Ottawa Senators    
1923 Babe Dye, Toronto St. Pats      
1922 Punch Broadbent, Ottawa Senators      
1921 Newsy Lalonde, Montreal Canadiens      
1920 Joe Malone, Quebec Bulldogs      
1919 Odie Cleghorn, Montreal Canadiens      
1918 Joe Malone, Montreal Canadiens      

Sverige     

Årtal Svenska mästare Guld-pucken
(Årets spelare)
Guldhjälmen (mest värdefulle spelare) Årets rookie
2017 HV71   Joakim Lindström, Skellefteå AIK  
2016 Frölunda Erik Karlsson, Ottawa Senators Anton Rödin, Brynäs Ludvig Rensfeldt, Rögle
2015 Växjö Lakers Viktor Hedman, Tampa Bay Lightning Derek Ryan, Örebro Marcus Sörensen, Djurgården
2014 Skellefteå AIK Joakim Lindström, Skellefteå AIK Joakim Lindström, Skellefteå AIK Andreas Johnson, Frölunda
2013 Skellefteå AIK Jimmie Ericsson, Skellefteå AIK Bud Holloway, Skellefteå AIK William Karlsson, HV71
2012 Brynäs Jakob Silfverberg, Brynäs Jakob Silfverberg, Brynäs Johan Larsson, Brynäs
2011 Färjestad Viktor Fasth, AIK Magnus Johansson, Linköping Mattias Ekholm, Brynäs
2010 HV71 Magnus Johansson, Linköping Mats Zuccarello Aasen, Modo Jacob Markström, Brynäs
2009 Färjestad Jonas Gustavsson, Färjestad Johan Davidsson, HV71  Victor Hedman, Modo
2008 HV71 Stefan Liv, HV71 Tony Mårtensson, Linköping Daniel Larsson, Djurgården
2007 MoDo Per Svartvadet, MoDo Fredrik Bremberg, Djurgården Patric Hörnqvist, Djurgården
2006 Färjestad Kenny Jönsson, Rögle Andreas Karlsson, HV71 Niklas Bäckström, Brynäs
2005 Västra Frölunda Henrik Lundqvist, Frölunda Henrik Lundqvist, Frölunda Oscar Steen, Färjestad
2004 HV71 Johan Davidsson, HV71  Magnus Kahnberg, Västra Frölunda  Loui Eriksson, Västra Frölunda
2003 Västra Frölunda Niklas Andersson, Frölunda  Niklas Andersson, Frölunda Tobias Enström, MoDo
2002 Färjestad  Henrik Zetterberg, Timrå Ulf Söderström, Färjestad  Rolf Wanhainen, Södertälje
2001 Djurgården Mikael Renberg, Luleå Kristian Huselius, Västra Frölunda  Henrik Zetterberg, Timrå
2000 Djurgården Mikael Johansson, Djurgården Rikard Franzén, AIK  Mikael Tellqvist, Djurgården
1999 Brynäs Daniel och Henrik Sedin, MoDo Jan Larsson, Brynäs  David Ytfeldt, Leksand
1998 Färjestad  Ulf Dahlén, HV71 Tommy Söderström, Djurgården  Pelle Prestberg, Färjestad
1997 Färjestad  Jörgen Jönsson, Färjestad Jarmo Myllys, Luleå  Niklas Sjökvist, Färjestad
1996 Luleå Jonas Bergqvist, Leksand  Esa Keskinen, HV71  Jan Mertzig, Luleå
1995 HV71 Tomas Jonsson, Leksand Per-Erik Eklund, Leksand  Per Eklund, Djurgården
1994 Malmö IF Peter Forsberg, MoDo Peter Forsberg, MoDo Mats Lindgren, Färjestad
1993 Brynäs Peter Forsberg, MoDo Peter Forsberg, MoDo Kenny Jönsson, Rögle
1992 Malmö IF Tommy Sjödin, Brynäs Håkan Loob, Färjestad  Michael Nylander,
AIK
1991 Djurgården Thomas Rundqvist, Färjestad Håkan Loob, Färjestad  Tommy Söderström, Djurgården
1990 Djurgården Rolf Ridderwall, Djurgården Bengt-Åke Gustavsson, Färjestad  Patrik Carnbäck, Frölunda
1989 Djurgården Kent Nilsson, Djurgården Anders Eldebrink, Södertälje  
1988 Färjestad Bo Berglund, AIK Anders Eldebrink, Södertälje  
1987 Björklöven  Håkan Södergren, Djurgården Peter "Pecka" Lindmark, Färjestad  
1986 Färjestad Tommy Samuelsson, Färjestad Kari Eloranta, HV71  
1985 Södertälje Anders Eldebrink, Södertälje    
1984 AIK  Per-Erik Eklund, AIK    
1983 Djurgården Håkan Loob, Färjestad    
1982 AIK  Patrik Sundström, Björklöven    
1981 Färjestad  Peter "Pecka" Lindmark, Timrå    
1980 Brynäs Mats Näslund, Brynäs    
1979 MoDo Anders Kallur, Djurgården    
1978 Skellefteå AIK Rolf "Råttan" Edberg, AIK     
1977 Brynäs Kent-Erik Andersson, Färjestad    
1976 Brynäs Mats Waltin, Södertälje     
1975 Leksand  Stig Östling, Brynäs    
1974 Leksand Christer Abrahams-son, Leksand     
1973 Leksand Thommy Abrahams-son, Leksand    
1972 Brynäs William Löfqvist, Brynäs    
1971 Brynäs  Håkan Wickberg, Brynäs    
1970 Brynäs Leif "Honken" Holmqvist, AIK    
1969 Leksand Lars-Erik Sjöberg, Leksand    
1968 Brynäs Leif "Honken" Holmqvist, AIK    
1967 Brynäs Bert-Ola Nordlander, AIK    
1966 Brynäs Nils Nilsson, Leksand    
1965 Västra Frölunda  Gert Blomé, Västra Frölunda    
1964 Brynäs Nils "Nicke" Johansson, Alfredshem    
1963 Djurgården  Ulf Sterner, Västra Frölunda    
1962 Djurgården  Anders "Acka" Andersson, Skellefteå AIK    
1961 Djurgården  Anders "Acka" Andersson, Skellefteå AIK    
1960 Djurgården  Ronald "Sura-Pelle" Pettersson, Södertälje    
1959 Djurgården  Roland Stoltz, Djurgården    
1958 Djurgården  Hans Svedberg, Skellefteå AIK     
1957 Gävle God-templare IK Hans "Stöveln" Öberg, Gävle      
1956 Södertälje  Åke Lassas, Leksand    
1955 Djurgården       
1954 Djurgården       
1953 Södertälje       
1952 -      
1951 Hammarby       
1950 Djurgården       
1949 -      
1948 IK Göta      
1947 AIK      
1946 AIK      
1945 Hammarby       
1944 Södertälje       
1943 Hammarby       
1942 Hammarby       
1941 Södertälje       
1940 IK Göta      
1939 -      
1938 AIK      
1937 Hammarby       
1936 Hammarby       
1935 AIK      
1934 AIK      
1933 Hammarby       
1932 Hammarby      
1931 Södertälje       
1930 IK Göta      
1929 IK Göta      
1928 IK Göta      
1927 IK Göta      
1926 Djurgården      
1925 Södertälje      
1924 IK Göta      
1923 IK Göta      
1922 IK Göta      

VM OS och Canada Cup / World Cup  

Årtal Världs-mästare OS-mästare Canada Cup /
World Cup
2017 Sverige [10]    
2016 Canada [20]   Canada [6]
2015 Canada [19]    
2014 Ryssland [24] Canada [9]  
2013 Sverige [9]    
2012 Ryssland [23] - -
2011 Finland [2] - -
2010 Tjeckien [12] Canada [8] -
2009 Ryssland [22] - -
2008 Ryssland [21] - -
2007 Canada [18] - -
2006 Sverige [8] Sverige [2] -
2005 Tjeckien [11] - -
2004 Canada [17]  - Canada [5]
2003 Canada [16] -  -
2002 Slovakien Canada [7]  -
2001 Tjeckien [10] -  -
2000 Tjeckien [9] -  -
1999 Tjeckien [8] -  -
1998 Sverige [7] Tjeckien  -
1997 Canada [15] -  -
1996 Tjeckien [7] - USA
1995 Finland -  -
1994 Canada [14] Sverige  -
1993 Ryssland [20] -  -
1992 Sverige [6] O.S.S. [8]  -
1991 Sverige [5] - Canada [4]
1990 Sovjet-unionen [19] -  -
1989 Sovjet-unionen [18] -  -
1988 - Sovjet-unionen [7]  -
1987 Sverige [4] - Canada [3]
1986 Sovjet-unionen [17] -  -
1985 Tjecko-slovakien [6] -  -
1984 - Sovjet-unionen [6] Canada [2]
1983 Sovjet-unionen [16] -  -
1982 Sovjet-unionen [15] -  -
1981 Sovjet-unionen [14] -  Sovjetunionen
1980 - USA [2]  -
1979 Sovjet-unionen [13] -  -
1978 Sovjet-unionen [12] -  -
1977 Tjecko-slovakien [5] -  -
1976 Tjecko-slovakien [4] Sovjet-unionen [5]  Canada
1975 Sovjet-unionen [11] -  
1974 Sovjet-unionen [10] -  
1973 Sovjet-unionen [9] -  
1972 Tjecko-slovakien [3] Sovjet-unionen [4]  
1971 Sovjet-unionen [8] -  
1970 Sovjet-unionen [7] -  
1969 Sovjet-unionen [6] -  
1968 - Sovjet-unionen [3]  
1967 Sovjet-unionen [5] -  
1966 Sovjet-unionen [4] -  
1965 Sovjet-unionen [3] -  
1964 - Sovjet-unionen [2]  
1963 Sovjet-unionen [2] -  
1962 Sverige [3] -  
1961 Canada [13] -  
1960 - USA  
1959 Canada [12] -  
1958 Canada [11] -  
1957 Sverige [2] -  
1956 - Sovjet-unionen  
1955 Canada [10] -  
1954 Sovjet-unionen -  
1953 Sverige -  
1952 - Canada [6]  
1951 Canada [9] -  
1950 Canada [8] -  
1949 Tjecko-slovakien [2] -  
1948 - Canada [5]  
1947 Tjecko-slovakien -  
1946 - -  
1945 - -  
1944 - -  
1943 - -  
1942 - -  
1941 - -  
1940 - -  
1939 Canada [7] -  
1938 Canada [6] -  
1937 Canada [5] -  
1936 - Storbritannien  
1935 Canada [4] -  
1934 Canada [3] -  
1933 USA -  
1932 - Canada [4]  
1931 Canada [2] -  
1930 Canada -  
1929   -  
1928   Canada [3]  
1927   -  
1926   -  
1925   -  
1924   Canada [2]  
1923   -  
1922   -  
1921   -  
1920   Canada  

Bra länkar    

NHL
NHL:s officiella sajt

NHL Trophies
Alla utmärkelserna inom NHL

Wikipedia
NHL Awards, presentation och listor på vinnare

Hockeyligan
Elitserieklubbarnas förening

Svenska Ishockeyförbundet
Förbundets officiella sajt

Sports123
Massor statistik från mästerskap, både internationellt och nationellt.

Wikipedia
Guldpucken - pris för årets bäste spelare i Elitserien

Wikipedia
Guldhjälmen - pris för årets mest värdefulle spelare i Elitserien

Wikipedia
Årets rookie i Elitserien

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2017