Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

F i l m

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[Oscar] [Guldbaggen]

[Bra länkar]


Oscar

Årtal Bästa film Bästa regi Bästa manlige huvudroll Bästa kvinnliga huvudroll
2015 Spotlight Alejandro González Iñárritu
"The Revenant"
Leonardo diCaprio "The Revenant" Brie Larson "Room"
2014 Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance) Alejandro González Iñárritu "Birdman" Eddie Redmayne
"The Theory of Everything"
Juliette Moore
"Still Alice"
2013 12 Years A Slave Alfonso Cuarón "Gravity" Matthew McConaughey "Dallas Buyers Club" Kate Blanchett
"Blue Jasmine"
2012 Argo Ang Lee
"Berättelsen om Pi"
Daniel Day-Lewis
"Lincoln"
Jennifer Lawrence "Du gör mig galen!"
2011 The Artist Michel Hazanavicius "The Artist" Jean Dujardin "The Artist" Meryl Streep "Järnladyn"
2010 The King's Speech Tom Hooper "The King's Speech" Colin Firth "The King's Speech" Natalie Portman "Black Swan"
2009 The Hurt Locker Kathryn Bigelow
"The Hurt Locker"
Jeff Bridges "Crazy Heart" Sandra Bullock
"The Blind Side"
2008 Slumdog Millionaire Danny Boyle "Slumdog Millionaire" Sean Penn "Milk" Kate Winslet "The Reader"
2007 No Counrty For Old Men Joel Coen & Ethan Coen "No Counrty For Old Men" Daniel Day-Lewis "There Will Be Blood" Marion Cotillard "La Vie En Rose"
2006 The Departed Martin Scorsese "The Departed" Forest Whitaker "The Last King of Scotland" Helen Mirren "The Queen"
2005 Crash Ang Lee
"Brokeback Mountain"
Philip Seymour Hoffman
"Capote"
Reese Witherspoon
"Walk The Line"
2004 Million Dollar Baby Clint Eastwood
"Million Dollar Baby"
Jamie Foxx
"Ray
"
Hillary Swank
"Million Dollar Baby"
2003 The Lord Of The Rings: The Return Of The King Peter Jackson
"The Lord Of The Rings: The Return Of The King"
Sean Penn
"Mystic River"
Charlize Theron
"Monster"
2002 Chicago Roman Polanski
"The Pianist"
Adrien Brody
"The Pianist"
Nicole Kidman
"The Hours"
2001 A Beautiful Mind Ron Howard
"A Beautiful Mind"
Denzel Washington
"Training Day"
Halle Berry
"Monsters Ball"
2000 Gladiator Steven Soderbergh
"Traffic"
Russell Crowe
"Gladiator"
Julia Roberts
"Erin Brockovich"
1999 American Beauty Sam Mendes
"American Beauty"
Kevin Spacey
"American Beauty"
Hilary Swank
"Boys Don't Cry"
1998 Shakespeare In Love Steven Spielberg
"Saving Private Ryan"
Roberto Benigni
"Life Is Beautiful"
Gwyneth Paltrow
"Shakespeare In Love"
1997 Titanic James Cameron
"Titanic"
Jack Nicholson
"As Good As It Gets"
Helen Hunt
"As Good As It Gets"
1996 The English Patient Anthony Minghella
"The English Patient"
Geoffrey Rush
"Shine"
Frances McDormand
"Fargo"
1995 Braveheart Mel Gibson
"Braveheart"
Nicholas Cage
"Leaving Las Vegas"
Susan Sarandon
"Dead Man Walking"
1994 Forrest Gump Robert Zemeckis
"Forrest Gump"
Tom Hanks
"Forrest Gump"
Jessica Lange
"Blue Sky"
1993 Schindler's List Steven Spielberg
"Schindler's List"
Tom Hanks
"Philadelphia"
Holly Hunter
"The Piano"
1992 Unforgiven Clint Eastwood
"Unforgiven"
Al Pacino
"Scent Of A Woman"
Emma Thompson
"Howards End"
1991 The Silence Of The Lambs Jonathan Demme
"The Silence Of The Lambs"
Anthony Hopkins
"The Silence Of The Lambs"
Jodie Foster
"The Silence Of The Lambs"
1990 Dances With Wolves Kevin Costner
"Dances With Wolves"
Jeremy Irons
"Reversal Of Fortune"
Kathy Bates
"Misery"
1989 Driving Miss Daisy Oliver Stone
"Born Of The Fourth Of July"
Daniel Day Lewis
"My Left Foot"
Jessica Tandy
"Driving Miss Daisy"
1988 Rain Man Barry Levinson
"Rain Man"
Dustin Hoffman
"Rain Man"
Jodie Foster
"The Accused"
1987 The Last Emperor Bernardo Bertolucci
"The Last Emperor"
Michael Douglas
"Wall Street"
Cher
"Moonstruck"
1986 Platoon Oliver Stone
"Platoon"
Paul Newman
"The Color Of Money"
Marlee Matlin
"Children Of A Lesser God"
1985 Out Of Africa Sydney Pollack
"Out Of Africa"
William Hurt
"Kiss Of The Spider Woman"
Geraldine Page
"The Trip To Bountiful"
1984 Amadeus Milos Forman
"Amadeus"
F. Murray Abraham
"Amadeus"
Sally Field
"Places In The Heart"
1983 Terms Of Endearment James L. Brooks
"Terms Of Endearment"
Robert Duvall
"Tender Mercies"
Shirley MacLaine
"Terms Of Endearment"
1982 Gandhi Richard Attenborough
"Gandhi"
Ben Kingsley
"Gandhi"
Meryl Streep
"Sophie's Choice"
1981 Chariots Of Fire Warren Beatty
"Reds"
Henry Fonda
"On Golden Pond"
Katharine Hepburn
"On Golden Pond"
1980 Ordinary People Robert Redford
"Ordinary People"
Robert de Niro
"Raging Bull"
Sissy Spacek
"Coal Miner's Daughter"
1979 Kramer vs Kramer Robert Benton
"Kramer vs Kramer"
Dustin Hoffman
"Kramer vs Kramer"
Sally Field
"Norma Rae"
1978 The Deer Hunter Michael Cimino
"The Deer Hunter"
Jon Voight
"Coming Home"
Jane Fonda
"Coming Home"
1977 Annie Hall Woody Allen
"Annie Hall"
Richard Dreyfuss
"The Goodbye Girl"
Diane Keaton
"Annie Hall"
1976 Rocky John G. Avildsen
"Rocky"
Peter Finch
"Network"
Faye Dunaway
"Network"
1975 One Flew Over The Cuckoo's Nest Milos Forman
"One Flew Over The Cuckoo's Nest"
Jack Nicholson
"One Flew Over The Cuckoo's Nest"
Louise Fletcher
"One Flew Over The Cuckoo's Nest"
1974 The Godfather Part II Francis Ford Coppola
"The Godfather Part II"
Art Carney
"Harry And Tonto"
Ellen Burstyn
"Alice Doesn't Live Here Anymore"
1973 The Sting George Roy Hill
"The Sting"
Jack Lemmon
"Save The Tiger"
Glenda Jackson
"A Touch Of Class"
1972 The Godfather Bob Fosse
"Cabaret"
Marlon Brando
"The Godfather"
Liza Minnelli
"Cabaret"
1971 The French Connection William Friedkin
"The French Connection"
Gene Hackman
"The French Connection"
Jane Fonda
"Klute"
1970 Patton Franklin J. Schaffner
"Patton"
George C. Scott
"Patton"
Glenda Jackson
"Women In Love"
1969 Midnight Cowboy John Schlesinger
"Midnight Cowboy"
John Wayne
"True Grit"
Maggie Smith
"The Prime Of Miss Jean Brodie"
1968 Oliver! Carol Reed
"Oliver!"
Cliff Robertson
"Charly"
Katharine Hepburn
"The Lion In Winter"
Barbra Streisand
"Funny Girl"
1967 In The Heat Of The Night Mike Nichols
"The Graduate"
Rod Steiger
"In The Heat Of The Night"
Katharine Hepburn
"Guess Who's Coming To Dinner"
1966 A Man For All Seasons Fred Zinnemann
"A Man For All Seasons"
Paul Scofield
"A Man For All Seasons"
Elizabeth Taylor
"Who's Afraid Of Virginia Woolf?"
1965 The Sound of Music Robert Wise
"The Sound of Music"
Lee Marvin
"Cat Ballou"
Julie Christie
"Darling"
1964 My Fair Lady George Cukor
"My Fair Lady"
Rex Harrison
"My Fair Lady"
Julie Andrews
"Mary Poppins"
1963 Tom Jones Tony Richardson
"Tom Jones"
Sidney Poitier
"Lilies Of The Field"
Patricia Neal
"Hud"
1962 Lawrence of Arabia David Lean
"Lawrence of Arabia"
Gregory Peck
"To Kill A Mocking Bird"
Anne Bancroft
"The Miracle Worker"
1961 West Side Story Robert Wise, Jerome Robbins
"West Side Story"
Maximilian Schell
"Judgment At Nuremberg"
Sophia Loren
"Two Women"
1960 The Apartment Billy Wilder
"The Apartment"
Burt Lancaster
"Elmer Gantry"
Elizabeth Taylor
"Butterfield 8"
1959 Ben-Hur William Wyler
"Ben-Hur"
Charles Heston
"Ben-Hur"
Simone Signoret
"Room At The Top"
1958 Gigi Vincente Minnelli
"Gigi"
David Niven
"Separate Tables"
Susan Hayward
"I Want To Live!"
1957 The Bridge On The River Kwai David Lean
"The Bridge On The River Kwai"
Alec Guinness
"The Bridge On The River Kwai"
Joanne Woodward
"The Three Faces Of Eve"
1956 Around The World In 80 Days George Stevens
"Giant"
Yul Brynner
"The King And I"
Ingrid Bergman
"Anastasia"
1955 Marty Delbert Mann
"Marty"
Ernest Borgnine
"Marty"
Anna Magnani
"The Rose Tattoo"
1954 On The Waterfront Elia Kazan
"On The Waterfront"
Marlon Brando
"On The Waterfront"
Grace Kelly
"The Country Girl"
1953 From Here To Eternity Fred Zinnemann
"From Here To Eternity"
William Holden
"Stalag 17"
Audrey Hepburn
"Roman Holiday"
1952 The Greatest Show On Earth John Ford
"The Quiet Man"
Gary Cooper
"High Noon"
Shirley Booth
"Come Back, Little Sheba"
1951 An American In Paris George Stevens
"A Place In The Sun"
Humphrey Bogart
"The African Queen"
Vivien Leigh
"A Streetcar Named Desire"
1950 All About Eve Joseph L. Mankiewicz
"All About Eve"
José Ferrer
"Cyrano de Bergerac"
Judy Holliday
"Born Yesterday"
1949 All The King's Men Joseph L. Mankiewicz
"A Letter To Three Wives"
Broderick Crawford
"All The King's Men"
Olivia de Havilland
"The Heiress"
1948 Hamlet John Huston
"The Treasure Of The Sierra Madre"
Laurence Olivier
"Hamlet"
Jane Wyman
"Johnny Belinda"
1947 Gentleman's Agreement Elia Kazan
"Gentleman's Agreement"
Ronald Colman
"A Double Life"
Loretta Young
"The Farmer's Daughter"
1946 The Best Years Of Our Lives William Wyler
"The Best Years Of Our Lives"
Fredric March
"The Best Years Of Our Lives"
Olivia de Havilland
"To Each His Own"
1945 The Lost Weekend Billy Wilder
"The Lost Weekend"
Ray Milland
"The Lost Weekend"
Joan Crawford
"Mildred Pierce"
1944 Going My Way Leo McCarey
"Going My Way"
Bing Crosby
"Going My Way"
Ingrid Bergman
"Gaslight"
1943 Casablanca Michael Curtiz
"Casablanca"
Paul Lukas
"Watch On The Rhine"
Jennifer Jones
"The Song Of Bernadette"
1942 Mrs Miniver William Wyler
"Mrs Miniver"
James Cagney
"Yankee Doodle Dandy"
Greer Garson
"Mrs Miniver"
1941 How Green Was My Valley John Ford
"How Green Was My Valley"
Gary Cooper
"Sergeant York"
Joan Fontaine
"Suspicion"
1940 Rebecca John Ford
"The Grapes Of Wrath"
James Stewart
"The Philadelphia Story"
Ginger Rogers
"Kitty Foyle"
1939 Gone With The Wind Victor Fleming
"Gone With The Wind"
Robert Donat
"Goodbye, Mr Chips"
Vivien Leigh
"Gone With The Wind"
1938 You Can't Take It With You Frank Capra
"You Can't Take It With You"
Spencer Tracy
"Boys Town"
Bette Davis
"Jezebel"
1937 The Life Of Emile Zola Leo McCarey
"The Awful Truth"
Spencer Tracy
"Captains Courageous"
Luise Rainer
"The Good Earth"
1936 The Great Ziegfeld Frank Capra
"Mr Deeds Goes To Town"
Paul Muni
"The Story Of Louis Pasteur"
Luise Rainer
"The Great Ziegfeld"
1935 Mutiny On The Bounty John Ford
"The Informer"
Victor McLaglen
"The Informer"
Bette Davis
"Dangerous"
1934 It Happened One Night Frank Capra
"It Happened One Night"
Clark Gable
"It Happened One Night"
Claudette Colbert
"It Happened One Night"
1933 Cavalcade Frank Lloyd
"Cavalcade"
Charles Laughton
"The Private Life Of Henry VIII"
Katharine Hepburn
"Morning Glory"
1932 Grand Hotel Frank Borzage
"Bad Girl"
Wallace Beery
"The Champ"
Fredric March
"Dr Jekyll And Mr Hyde"
Helen Hayes
"The Sin Of Madelon Claudet"
1931 Cimarron Norman Taurog
"Skippy"
Lionel Barrymore
"A Free Soul"
Marie Dressler
"Min And Bill"
1930 All Quiet On The Western Front Lewis Milestone
"All Quiet On The Western Front"
George Arliss
"Disraeli"
Norma Shearer
"The Divorcee"
1929 The Broadway Melody Frank Lloyd
"The Divine Lady"
Warner Baxter
"In Old Arizona"
Mary Pickford
"Coquette"
1928 Wings Lewis Milestone
"Two Arabian Knights"
Frank Borzage
"7th Heaven"
Emil Jannings
"The Last Command"/
"The Way Of All Flesh"
Janet Gaynor
"7th Heaven"/
"Street Angel"/
"Sunrise"

 

Guldbaggen    

Årtal Bästa film Bästa regissör Bäste manlige huvudroll Bästa kvinnliga huvudroll
2015 Efterskalv Magnus von Horn
"Efterskalv"
Rolf Lassgård "En man som heter Ove" Malin Levanon "Tjuvheder"
2014 Turist Ruben Östlund "Turist" Sverrir Gudnason
"Flugparken"
Saga Becker
"Nånting måste gå sönder"
2013 Återträffen Per Fly
"Monica Z"
Mikael Persbrandt
"Mig äger ingen"
Edda Magnason
"Monica Z"
2012 Äta sova dö Gabriela Picheler
"Äta sova dö"
Johannes Brost
"Avalon"
Nermina Lukac
"Äta sova dö"
2011 Apflickorna Ruben Östlund
"Play"
Sven-Bertil Taube
"En enkel till Antibes"
Ann Petrén
"Happy End"
2010 Sebbe Pernilla August "Svina-längorna" Joel Kinnaman "Snabba cash" Alicia Vikander
"Till det som är vackert"
2009 Män som hatar kvinnor Lisa Siwe
"I taket lyser stjärnorna"
Claes Ljungmark "Det enda rationella" Noomi Rapace
"Män som hatar kvinnor"
2008 Maria Larssons eviga ögonblick Tomas Alfredson "Låt den rätte komma in" Michael Persbrandt "Maria Larssons eviga ögonblick" Maria Heiskanen "Maria Larssons eviga ögonblick"
2007 Du levande Roy Andersson "Du levande" Michael Segerström "Darling" Sofia Ledarp "Den man älskar"
2006 Förortsungar Ylva Gustafsson & Catti Edfeldt "Förortsungar" Gustaf Skarsgård "Förortsungar" Haddy Yallow "Säg att du älskar mig"
2005 Ninas resa Ulf Malmros
"Tjenare Kungen"
Krister Henriksson
"Sex, hopp och kärlek"
Maria Lundqvist
"Den bästa av mödrar"
2004 Masjxxxar Tomas Alfredsson
"Fyra nyanser av brunt"
Robert Gustafsson
"Fyra nyanser av brunt"
Maria Kulle
"Fyra nyanser av brunt"
2003 Ondskan Björn Runge
"Om jag vänder mig om"
Jonas Karlsson
"Detaljer"
Ann Petrén
"Om jag vänder mig om"
2002 Lilja 4-ever Lukas Moodyson
"Lilja 4-ever"
Michael Nyqvist
"Grabben i graven bredvid"
Oksana Akinsjina
"Lilja 4-ever"
2001 Så vit som en snö Jan Troell
"Så vit som en snö "
Sven Wollter
"En sång för Martin "
Viveka Seldahl
"En sång för Martin "
2000 Sånger från andra våningen Roy Andersson
"Sånger från andra våningen"
Kjell Bergqvist
"Den bästa sommaren"
Lena Endre
"Trolösa"
1999 Tsatsiki, morsan och polisen Ella Lemhagen
"Tsatsiki, morsan och polisen"
Björn Kjellman
"Vägen ut"
Katarina Ewerlöf
"Tomten är far till alla barnen "
1998 Fxxxing Åmål Lucas Moodysson
"Fxxxing Åmål"
Krister Henriksson
"Veranda för en tenor"
Alexandra Dahlström och
Rebecca Liljeberg
"Fxxxing Åmål"
1997 Tic Tac Daniel Alfredson
"Tic Tac"
Göran Stangertz
"Spring för livet"
Johanna Sällström
"Under ytan"
1996 Hamsun Kjell Sundvall
"Jägarna"
Max von Sydow
"Hamsun"
Ghita Nørby
"Hamsun"
1995 Lust och fägring stor Bo Widerberg
"Lust och fägring stor"
Loa Falkman
"Pensionat Oskar"
Gunilla Röör
"Sommaren"
1994 En pizza i Jordbro Ulf Hultberg/Åsa Faringer
"Pumans dotter"
Sven-Bertil Taube
"Händerna"
Suzanne Reuter
"Yrrol"
1993 Kådisbellan Clas Lindberg
"Pariserhjulet"
Sven Lindberg
"Glädjekällan"
Helena Bergström
"Pariserhjulet"/
"Sista dansen"
1992 Änglagård Colin Nutley
"Änglagård"
Rolf Lassgård
"Min store tjocke far"
Pernilla August
"Den goda viljan"
1991 Il Capitano Anders Grönros
"Agnes Cecilia - en sällsam historia"
Lasse Åberg
"Den ofrivillige golfaren"
Gunilla Röör
"Freud flyttar hemifrån"
1990 God afton, herr Wallenberg Kjell Grede
"God afton, herr Wallenberg"
Börje Ahlstedt
"Kanin-mannen"
Malin Ek
"Skydds-ängeln"
1989 Miraklet i Valby Åke Sandgren
"Miraklet i Valby"
Stellan Skarsgård
"Täcknamn Coq Rouge"/
"Kvinnorna på taket"
Viveka Seldahl
"s/y Glädjen"
1988 "Vid vägen"
"Tillbaka till Ararat"
Max von Sydow
"Vid vägen"
Tomas Bolme
"Fordrings-ägare"
Lena T Hansson
"Livsfarlig film"
1987 Pelle Erövraren Kjell Grede
"Hip Hip Hurra!"
Max von Sydow
"Pelle Erövraren"
Lene Brøndum
"Hip Hip Hurra!"
1986 Offret Suzanne Osten
Bröderna Mozart
Erland Josephson
Amorosa/
Offret
Stina Ekblad
Amorosa/
Ormens väg
på hälleberget
1985 Mitt liv som hund Hans Alfredson
"Falsk som vatten"
Anton Glanzelius
"Mitt liv som hund"
Malin Ek
"Falsk som vatten"
1984 Smärt-gränsen Hrafn Gunnlaugs-son
"Korpen flyger"
Sven Wollter
"Mannen från Mallorca"/
"Sista leken"
Gunilla Nyroos
"Berget på månens baksida"
1982
-83
Fanny och Alexander Ingmar Bergman
"Fanny och Alexander"
Jarl Kulle
"Fanny och Alexander"
Malin Ek "Mamma"
Kim Anderzon
"Andra dansen"
1981
- 82
Den enfaldige mördaren Hans Alfredson
"Den enfaldige mördaren"
Stellan Skarsgård
"Den enfaldige mördaren"
Sunniva Lindekleiv, Lise Fjelstad, "Roennaug Alten - Liten Ida"
1980
-81
Barnens ö Kay Pollak
"Barnens ö"
Ingvar Hirdwall
"Barnens ö"
Gunn Wållgren
"Sally och friheten"
1979
-80
Mannen som blev miljonär   Peter Lindgren
"Jag är Maria"
 
1978
-79
Ett anständigt liv Stefan Jarl
"Ett anständigt liv"
Anders Åberg
"Kejsaren"
Sif Ruud
"En vandring i solen"
1977
-78
Picassos äventyr Olle Hellbom
"Bröderna Lejonhjärta"
Anders Lönnbro
"Lyftet"
Lil Terselius
"Den allvarsamma leken"
1976
-77
Mannen på taket Marianne Ahrne
"Långt borta och nära"
Håkan Serner
"Mannen på taket"/
"Bang!"
Birgitta Valberg
"Paradisorg"
1975
-76
Släpp fångarne loss Jan Halldoff
"Polare"
Toivo Pawlo
"Hallo Baby"
Margaretha Krook
"Släpp fångarne loss"
1974
-75
Det sista äventyret Hans Alfredson
"Ägget är löst!"
Göran Stangertz
"Det sista äventyret"
Lis Nilheim
"Maria"
1973
-74
En handfull kärlek Vilgot Sjöman
"En handfull kärlek"
Allan Edwall
"Emil och Griseknoen"
Inga Tidblad
"Pistolen"
1972
-73
Viskningar och rop Johan Bergen-stråhle
"Jag heter Stelios"
Gösta Ekman
"Mannen som slutade röka"
Harriet Andersson
"Viskningar och rop"
1971
-72
Äppelkriget Tage Danielsson
"Äppelkriget"
Eddie Axberg
"Utvandrarna"/
"Nybyggarna"
Monika Zetterlund
"Äppelkriget"/
"Nybyggarna"
1970
-71
Utvandrarna      
1969
-70
"En kärleks-historia "
"Miss-handlingen"
Lasse Forsberg
"Miss-handlingen"
Carl.-Gustaf Lindstedt
"Harry Munter"
Anita Ekström
"Jänken"
1968
-69
Den vita sporten Bo Widerberg
"Ådalen 31"
Roland Hedlund
"Ådalen 31"
Liv Ullmann
"Skammen"
1967
-68
Hugo och Josefin Kjell Grede
"Hugo och Josefin"
Halvar Björk
"Badarna"
Lena Nyman
"Nyfiken-filmerna"
1966
-67
Persona Jan Troell
"Här har du ditt liv"
Per Oscarsson
"Svält"
Bibi Andersson
"Persona"
1965
-66
Heja Roland Alf Sjöberg
"Ön"
Thommy Berggren
"Heja Roland"
Christina Schollin
"Ormen"
1964
-65
Bröllops-besvär Arne Sucksdorff
"Mitt hem är Copacabana"
Jarl Kulle
"Bröllops-besvär"
Eva Dahlbeck
"Kattorna"
1963
-64
Tystnaden Ingmar Bergman
"Tystnaden"
Keve Hjelm
"Kvarteret Korpen"
Ingrid Thulin
"Tystnaden"

 

Bra länkar    

Oscar
Sidan om the Academy Award

Svenska Filminstitutet
Info om bl a Guldbaggen

Guldbaggen
Guldbaggens egen hemsida

Wikipedia
Listar Oscarvinnare på ett föredömligt sätt

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2016