Gillestugan:

[Engelsk fotboll]

[Statistikarkivet]

 

C y k e l

[Tillbaka till statistikarkivets huvudsida]

[Giro d'Italia] [La Vuelta a España] [Postgirot Open] [Svenska mästare] [Tour de France] [Världsmästare]

[Bra länkar]


Årtal Giro d'Italia Tour de France La Vuelta a España Världsmästare
2017 Tom Dumoulin, Ned Chris Froome, Eng    
2016 Vincenzo Nibali, Ita Chris Froome, Eng Nairo Quintana, Col Peter Sagan, Slo
2015 Alberto Contador, Spa Chris Froome, Eng Fabio Aru, Ita Peter Sagan, Slo
2014 Nairo Quintana, Col Vincenzo Nibali, Ita Alberto Contador, Spa Michal Kwiatkowski, Pol
2013 Vincenzo Nibali, Ita Chris Froome, Eng Chris Horner, USA Rui Costa, Por
2012 Ryder Hesjedal, Can Bradley Wiggins, Eng Alberto Contador, Spa Philippe Gilbert,
Bel
2011 Michele Scarponi, Ita

(efter att Alberto Contador diskats pga dopning)
Cadel Evans, Aus Juan José Cobo, Spa Mark Cavendish, Eng
2010 Ivan Basso, Ita Andy Schleck, Lux

(efter att Alberto Contador diskats pga dopning)
Vincenzo Nibali, Ita Thor Hushovd, Nor
2009 Denis Menchov, Rys Alberto Contador, Spa Alejandro Valverde, Spa Cadel Evans, Aus
2008 Alberto Contador, Spa Carlos Sastre, Spa Alberto Contador, Spa Alessandro Ballan,
Ita
2007 Danilo Di Luca,
Ita
Alberto Contador, Spa Denis Menchov, Rys Paolo Bettini, Ita
2006 Ivan Basso, Ita Oscar Pereiro,
Spa
Alexandr Vinokurov, Kaz Paolo Bettini, Ita
2005 Paolo Savoldelli,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning. Denis Menchov, Rys Tom Boonen,
Bel
2004 Damiano Cunego,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning. Roberto Heras,
Spa
Oscar Freire Gomez,
Spa
2003 Gilberto Simoni,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning Roberto Heras,
Spa
Igor Astarloa,
Spa
2002 Paolo Savoldelli,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning Aitor González,
Spa
Mario Cipollini,
Ita
2001 Gilberto Simoni,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning Ángel Casero,
Spa
Oscar Freire Gomez,
Spa
2000 Stefano Garzelli,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning Roberto Heras,
Spa
Romans Vainsteins,
Lit
1999 Ivan Gotti,
Ita
Lance Armstrong, USA,  resultaten strukna pga dopning Jan Ullrich,
Tys
Oscar Freire Gomez,
Spa
1998 Marco Pantani,
Ita
Marco Pantani,
Ita
Abraham Olano, Spa Oscar Camenzind,
Sch
1997 Ivan Gotti,
Ita
Jan Ullrich,
Tys
Alex Zülle,
Sch
Laurent Brochard,
Fra
1996 Pavel Tonkov,
Rys
Bjarne Riis,
Dan
Alex Zülle,
Sch
Johan Museeuw,
Bel
1995 Tony Rominger,
Sch
Miguel Indurain,
Spa
Laurent Jalabert,
Fra
Abraham Olano Manzano,
Spa
1994 Evgeni Berzin,
Rys
Miguel Indurain,
Spa
Tony Rominger,
Sch
Luc Leblanc,
Fra
1993 Miguel Indurain,
Spa
Miguel Indurain,
Spa
Tony Rominger,
Sch
Lance Armstrong,
USA
1992 Miguel Indurain,
Spa
Miguel Indurain,
Spa
Tony Rominger,
Sch
Gianni Bugno,
Ita
1991 Franco Chioccioli,
Ita
Miguel Indurain,
Spa
Melchor Mauri,
Spa
Gianni Bugno,
Ita
1990 Gianni Bugno,
Ita
Greg Lemond,
USA
Marco Giovanetti,
Ita
Rudy Dhaenens,
Bel
1989 Laurent Fignon,
Fra
Greg Lemond,
USA
Pedro Delgado,
Spa
Greg Lemond,
USA
1988 Andrew Hampsten,
USA
Pedro Delgado,
Spa
Sean Kelly,
Irl
Maurizio Fondriest,
Ita
1987 Stephen Roche,
Irl
Stephen Roche,
Irl
Lucho Herrera,
Col
Stephen Roche,
Irl
1986 Roberto Visentini,
Ita
Greg Lemond,
USA
Álvaro Pino,
Spa
Moreno Argentin,
Ita
1985 Bernard Hinault,
Fra
Bernard Hinault,
Fra
Pedro Delgado,
Spa
Joop Zoetemelk,
Hol
1984 Francesco Moser,
Ita
Laurent Fignon,
Fra
Eric Caritoux,
Fra
Claude Criquielion,
Bel
1983 Giuseppe Saronni,
Ita
Laurent Fignon,
Fra
Bernard Hinault,
Fra
Greg Lemond,
USA
1982 Bernard Hinault,
Fra
Bernard Hinault,
Fra
Marino Lejarreta,
Spa
Giuseppe Saronni,
Ita
1981 Giovanni Battaglin,
Ita
Bernard Hinault,
Fra
Giovanni Battaglin,
Ita
Freddy Maertens,
Bel
1980 Bernard Hinault,
Fra
Bernard Hinault,
Fra
Faustino Rupérez,
Spa
Bernard Hinault, Fra
1979 Giuseppe Saronni,
Ita
Bernard Hinault,
Fra
Joop Zoetemelk,
Hol
Jan Raas,
Hol
1978 Johan de Muynck,
Bel
Bernard Hinault,
Fra
Bernard Hinault,
Fra
Gerrie Knetemann,
Hol
1977 Michel Pollentier,
Bel
Bernard Thevenet,
Fra
Freddy Maertens,
Bel
Francesco Moser,
Ita
1976 Felice Gimondi,
Ita
Lucien van Impe,
Bel
José Pesarrodona,
Spa
Freddy Maertens,
Bel
1975 Fausto Bertoglio,
Ita
Bernard Thevenet,
Fra
Agustín Tamames,
Spa
Hennie Kuiper,
Hol
1974 Eddy Merckx,
Bel
Eddy Merckx,
Bel
José Manuel Fuente,
Spa
Eddy Merckx,
Bel
1973 Eddy Merckx,
Bel
Luis Ocaña,
Spa
Eddy Merckx,
Bel
Felice Gimondi,
Ita
1972 Eddy Merckx,
Bel
Eddy Merckx,
Bel
José Manuel Fuente,
Spa
Marino Basso,
Ita
1971 Gösta "Fåglum" Pettersson,
Sve
Eddy Merckx,
Bel
Ferdinand Bracke,
Bel
Eddy Merckx,
Bel
1970 Eddy Merckx,
Bel
Eddy Merckx,
Bel
Luis Ocaña,
Spa
J-P Monsere,
Bel
1969 Felice Gimondi,
Ita
Eddy Merckx,
Bel
Roger Pingeon,
Fra
Harm Ottenbros,
Hol
1968 Eddy Merckx,
Bel
Jan Janssen,
Hol
Felice Gimondi,
Ita
Vittorio Adorni,
Ita
1967 Felice Gimondi,
Ita
Roger Pingeon,
Fra
Jan Janssen,
Hol
Eddy Merckx,
Bel
1966 Gianni Motta,
Ita
Lucien Aimar,
Fra
Francisco Gabica,
Spa
Rudi Altig,
BRD
1965 Vittorio Adorni,
Ita
Felice Gimondi,
Ita
Rolf Wolfshol,
BRD
Tom Simpson,
GBR
1964 Jacques Anquetil,
Fra
Jacques Anquetil,
Fra
Raymond Poulidor,
Fra
Jan Janssen,
Hol
1963 Franco Balmamion,
Ita
Jacques Anquetil,
Fra
Jacques Anquetil,
Fra
Benoni Beheyt,
Bel
1962 Franco Balmamion,
Ita
Jacques Anquetil,
Fra
Rudi Altig,
BRD
Jean Stablinski,
Fra
1961 Arnaldo Pambianco,
Ita
Jacques Anquetil,
Fra
Angelino Soler,
Spa
Rik Van Looy,
Bel
1960 Jacques Anquetil,
Fra
Gastone Nencini,
Ita
Franz De Mulder,
Bel
Rik Van Looy,
Bel
1959 Charly Gaul,
Lux
Federico Bahamontes,
Spa
Antonio
Suárez, Spa
André Darrigade,
Fra
1958 Ercole Baldini,
Ita
Charly Gaul,
Lux
Jean Stablinski,
Fra
Ercole Baldini,
Ita
1957 Gastone Nencini,
Ita
Jacques Anquetil,
Fra
Jesús Loroño,
Spa
R. Van Steenbergen,
Bel
1956 Charly Gaul,
Lux
Roger Walkowiak,
Fra
Ángelo Conterno,
Ita
R. Van Steenbergen,
Bel
1955 Fiorenzo Magni,
Ita
Louis "Louison" Bobet,
Fra
Jean Dotto,
Fra
Stan Ockers,
Bel
1954 Carlo Clerici,
Ita
Louis "Louison" Bobet,
Fra
- Louis "Louison" Bobet,
Fra
1953 Fausto Coppi,
Ita
Louis "Louison" Bobet,
Fra
- Fausto Coppi,
Ita
1952 Fausto Coppi,
Ita
Fausto Coppi,
Ita
- Heinz Muller,
BRD
1951 Fiorenzo Magni,
Ita
Hugo Koblet,
Sch
- Ferdi Kubler,
Sch
1950 Hugo Koblet,
Sch
Ferdi Kubler,
Sch
Emilio Rodríguez,
Spa
Briek Schotte,
Bel
1949 Fausto Coppi,
Ita
Fausto Coppi,
Ita
- R. Van Steenbergen,
Bel
1948 Fiorenzo Magni,
Ita
Gino Bartali,
Ita
Bernardo Ruiz,
Spa
Briek Schotte,
Bel
1947 Fausto Coppi,
Ita
Jean Robic,
Fra
Edouard Van Dyck,
Bel
Theodore Middelkamp,
Hol
1946 Gino Bartali,
Ita
- Dalmacio Langarica,
Spa
Hans Knecht,
Sch
1945 - - Delio Rodríguez,
Spa
-
1944 - - - -
1943 - - - -
1942 - - Julián Berrendero,
Spa
-
1941 - - Julián Berrendero,
Spa
-
1940 Fausto Coppi,
Ita
- - -
1939 Giovanni Valetti,
Ita
Sylvère Maes,
Bel
- -
1938 Giovanni Valetti,
Ita
Gino Bartali,
Ita
- Marcel Kint,
Bel
1937 Gino Bartali,
Ita
Roger Lapebie,
Fra
- Eloi Meulenberg,
Bel
1936 Gino Bartali,
Ita
Sylvère Maes,
Bel
Gustaaf Deloor, Bel Antonin Magne,
Fra
1935 Vasco Bergamaschi,
Ita
Romain Maes,
Bel
Gustaaf Deloor, Bel Jean Aerts,
Bel
1934 Learco Guerra,
Ita
Antonin Magne,
Fra
  Karel Kaers,
Bel
1933 Alfredo Binda,
Ita
Georges Speicher,
Fra
  Georges Speicher,
Fra
1932 Antonio Pesenti,
Ita
André Leducq,
Fra
  Alfredo Binda,
Ita
1931 Francesco Camusso,
Ita
Antonin Magne,
Fra
  Learco Guerra,
Ita
1930 Luigi Marchisio,
Ita
André Leducq,
Fra
  Alfredo Binda,
Ita
1929 Alfredo Binda,
Ita
Maurice de Waele,
Bel
  Georges Ronsse,
Bel
1928 Alfredo Binda,
Ita
Nicolas Frantz,
Lux
  Georges Ronsse,
Bel
1927 Alfredo Binda,
Ita
Nicolas Frantz,
Lux
  Alfredo Binda,
Ita
1926 Giovanni Brunero,
Ita
Lucien Buysse,
Bel
   
1925 Alfredo Binda,
Ita
Ottavio Bottecchia,
Ita
   
1924 Giuseppe Enrici,
Ita
Ottavio Bottecchia,
Ita
   
1923 Constante Girardengo,
Ita
Henri Pelissier,
Fra
   
1922 Giovanni Brunero,
Ita
Firmin Lambot,
Bel
   
1921 Giovanni Brunero,
Ita
Léon Scieur,
Bel
   
1920 Gaetano Belloni,
Ita
Philippe Thys,
Bel
   
1919 Constante Girardengo,
Ita
Firmin Lambot,
Bel
   
1918 - -    
1917 - -    
1916 - -    
1915 - -    
1914 Alfonso Calzolari,
Ita
Philippe Thys,
Bel
   
1913 Carlo Oriani,
Ita
Philippe Thys,
Bel
   
1912 Atala
(endast lagtävling)
Odile Defraye,
Bel
   
1911 Carlo Galetti,
Ita
Gustave Garrigou,
Fra
   
1910 Carlo Galetti,
Ita
Octave Lapize,
Fra
   
1909 Luigi Ganna,
Ita
Francois Faber,
Lux
   
1908   Lucien Mazan dit Petit-Breton,
Fra
   
1907   Lucien Mazan dit Petit-Breton,
Fra
   
1906   René Pottier,
Fra
   
1905   Louis Trousselier,
Fra
   
1904   Henri Cornet,
Fra
   
1903   Maurice Garin,
Fra
   

Årtal Svenska mästare herrarnas linjelopp Svenska mästare damernas linjelopp
2017    
2016 Richard Larsén,
Team Tre Berg
Emma Johansson, Härnösand CK
2015 Alexander Gingsjö, Skara CK Emma Johansson, Härnösand CK
2014 Michael Olsson, Höllviken CK Emma Johansson, Härnösand CK
2013 Michael Olsson, Höllviken CK Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2012 Christofer Stevenson, Team Kungälv IS Emma Johansson, Härnösand CK
2011 Philip Lindau,
Team Cykelcity
Emma Johansson, Härnösand CK
2010 Michael Stevenson, Öebrocyklisterna Emma Johansson, Härnösand CK
2009 Marcus Ljungqvist,
Falu CK
Jennie Stenerhag, Alrikssonscykel.se CK
2008 Jonas Ljungblad,
Skoghalls CK-Hammarö
Emilia Fahlin, Örebrocyklisterna
2007 Magnus Bäckstedt, Kopparbergs CK Angelica Agerteg, Staffanstorp CK
2006 Thomas Lövkvist, CK Cykelcity.se Susanne Ljungskog,
CK Thor, Ale-Göteborg
2005 Jonas Ljungblad,
Skoghalls CK-Hammarö
Susanne Ljungskog,
CK Thor, Ale-Göteborg
2004 Petter Renäng,
Team Bianchi Nordic
Susanne Ljungskog,
CK Thor, Ale-Göteborg
2003 Jonas Holmkvist,
Team Bianchi Scandinavia
Susanne Ljungskog,
CK Thor, Ale-Göteborg
2002 Stefan Adamsson,
Örebrocyklisterna
Nathalie Visser,
Team Mälarenergi CK, Västerås
2001 Marcus Ljungqvist,
Falu CK
Madeleine Lindberg,
Team Mälarenergi CK, Västerås
2000 Stefan Adamsson,
Team Crescent CK, Varberg
Madeleine Lindberg,
Borlänge CK
1999 Henrik Sparr,
Team Wirsbo CK, Västerås
Madeleine Lindberg,
Borlänge CK
1998 Martin Rittsel,
Team Wirsbo CK, Västerås
Susanne Ljungskog,
Hisingens CK, Göteborg
1997 Michel Lafis,
Örebrocyklisterna
Susanne Ljungskog,
CK Bure, Halmstad
1996 Marcus Ljungqvist,
Team Wirsbo CK, Västerås
Susanne Ljungskog,
CK Bure, Halmstad
1995 Glenn Magnusson,
CK Bure, Halmstad
Linda Hydén,
Mölndals CK
1994 Michael "Roddarn" Andersson,
Team Isostar CK, Västerås
Susanne Ljungskog,
CK Bure, Halmstad
1993 Klas Johansson,
CK Ceres, Katrineholm
Christina Vosveld,
Härnösands CK
1992 Anders Eklundh,
Team RiksBo Spar Motala AIF
Christina Vosveld,
Härnösands CK
1991 Niklas Kindåker,
Spårvägens GoIF, Stockholm
Marianne Berglund,
Skellefteå AIK-CK
1990 Anders Eklundh,
Team RiksBo Spar Motala AIF
Elisabeth Westman,
Ramnäs CK
1989 Bengt Ring,
Spårvägens GoIF, Stockholm
Marie Höljer,
Ramnäs CK
1988 Anders Jarl
PKbankens CK, Stockholm
Marie Höljer,
Ramnäs CK
1987 Björn Johansson,
Alingsås CK
Marianne Berglund,
Skellefteå AIK
1986 Lars Wahlqvist,
Motala AIF
Paula Westher,
Klubben Cyklisten, Malmö
1985 Per Christiansson,
Skoghalls CK-Hammarö
Paula Westher,
Klubben Cyklisten, Malmö
1984 Kjell Nilsson,
Örebrocyklisterna
Marianne Berglund,
Örebrocyklisterna
1983 Göran Barkfors,
CK Master, Göteborg
Kristina Ranudd,
Skoghalls CK-Hammarö
1982 Mårten Rosén,
Södertälje CK
Maria Johnsson,
Skoghalls CK
1981 Thomas Eriksson,
Västerås CK
Maria Johnsson, S
koghalls CK
1980 Bengt Asplund,
Örebrocyklisterna
Anna-Karin Johansson,
Örebrocyklisterna
1979 Lennart Fagerlund,
Mariestadcyklisten
Marianne Berglund,
Skellefteå AIK
1978 Thomas Eriksson,
Örebrocyklisterna
Kristina Ranudd,
Skoghalls CK
1977 Alf Segersäll,
IF Saab, Linköping
Tuulikki Jahre,
CK Master, Göteborg
1976 Tommy Prim,
CK Wano, Varberg
Tuulikki Jahre,
Frölunda CK, Göteborg
1975 Roine Grönlund,
Falu CK
Meeri Bodelid,
Sidsjö/Böle IF
1974 Bernt Johansson,
Mariestadcyklisten
Eva Johansson,
Uddevalla CA
1973 Curt Söderlund,
CK Falken, Stockholm
Tuulikki Jahre,
IK Ymer, Borås
1972 Sven-Åke Nilsson,
CK Ringen, Malmö
Ann Pettersson,
Kinds CK
1971 Jupp Ripfel,
CK Falken, Stockholm
Ulla Nilsson,
Upsala CK
1970 Jupp Ripfel,
CK Falken, Stockholm
 
1969 Gösta "Fåglum" Pettersson,
Vårgårda CK
 
1968 Curt Söderlund,
CK Falken, Stockholm
 
1967 Erik "Fåglum" Pettersson,
Vårgårda CK
 
1966 Jupp Ripfel,
CK Falken, Stockholm
 
1965 Jupp Ripfel,
CK Falken, Stockholm
 
1964 Sven Hamrin,
Härnösands CK
 
1963 Einar Björklund,
CK Stefaniterna, Stockholm
 
1962 Owe Adamson,
Upsala CK
 
1961 Owe Adamson,
Upsala CK
 
1960 Owe Adamson,
Upsala CK
 
1959 Owe Adamson,
Upsala CK
 
1958 Uno Borgengård,
Hisingens CK, Göteborg
 
1957 Gunnar Göransson,
CK Antilopen, Norrköping
 
1956 Roland Ströhm,
Kramfors IF
 
1955 Oswald Johansson,
CK Stefaniterna, Stockholm
 
1954 Lars Carlén,
Västerås CK (15 mil)
Owe Nordqvist,
Fredrikshofs IF, Stockholm (25 mil)
 
1953 Axel Öhgren,
Skellefteå AIK (15 mil)
Evert Lindgren,
Bollnäs CK (25 mil)
 
1952 Stig Mårtensson,
Fredrikshofs IF, Stockholm (15 mil)
Yngve Lundh,
Bollnäs CK (25 mil)
 
1951 Stig Mårtensson,
Fredrikshofs IF, Stockholm (15 mil)
Allan Carlsson,
Norrköpings CK (25 mil)
 
1950 Harry Snell,
IK Ymer, Borås (15 mil)
Stig Mårtensson,
Fredrikshofs IF, Stockholm (25 mil)
 
1949 Bengt Fröbom,
Fredrikshofs IF, Stockholm (15 mil)
Gunnar Johnsson,
CK Crescent, Stockholm (25 mil)
 
1948 Harry Snell,
IK Ymer, Borås (15 mil)
Harry Snell,
IK Ymer, Borås (25 mil)
 
1947 Sigge Larsson,
Fredrikshofs IF, Stockholm (15 mil)
Harry Snell,
IK Ymer, Borås (25 mil)
 
1946 Nils Johansson,
IK Ymer, Borås (15 mil)
Harry Snell,
IK Ymer, Borås (25 mil)
 
1945 Harry Jansson,
SK Fyrishof, Uppsala
 
1944 Harry Snell,
IK Ymer, Borås
 
1943 Harry Snell,
CK Stella, Dalsjöfors
 
1942 Sture Andersson,
Landskrona CK
 
1941 Sven Johansson,
Hammarby IF
 
1940 Ericsson,
Hammarby IF
 
1939 Ericsson,
Hammarby IF
 
1938 Sven Johansson,
Hammarby IF
 

Årtal Portgirot Open (1982-2002)
2002 Kurt Asle Arvesen, Nor
2001 Thor Hushovd, Nor
2000 Michael "Roddarn" Andersson, Sve
1999 Jakob Piil, Dan
1998 Steven De Jongh, Hol
1997 Gian Paolo Mondini, Ita
1996 Michael Blaudzun, Dan
1995 Erik Dekker, Hol
1994 Erik Dekker, Hol
1993 Phil Anderson, Aus
1992 Michael "Roddarn" Andersson, Sve
1991 Michael "Roddarn" Andersson, Sve
1990 Dmitrij Ivanov, Rys
1989 Atle Kvålsvoll, Nor
1988 Jesper Worre, Dan
1987 Gerrie Knetemann, Hol
1986 Gilbert Duclos-Lasalle, Fra
1985 Marc Gomez, Fra
1984 Alan Peiper, Aus
1983 Tommy Prim, Sve
1982 Tommy Prim, Sve

 

Bra länkar    

Svenska Cykelförbundet
Länk till förbundet

Svenska mästare
Förbundets sida om mästarna genom tiderna.

Wikipedia
Svenska mästare i landsvägscykling

Cykelnytt
Nyheter inom cykelsportens värld på svenska

Giro d'Italia
Specialsida i La Gazetta, girots huvudsponsor

Tour de France
Tourens hemsida

La Vuelta a España
Vueltans hemsida

CyclingNews.com
Nyhetsrapportering inom cykelsporten

Hickok Sports
Världsmästarna genom tiderna

 

© Sven-Bertil Grahn 1999-2017